Uwaga! Pies za kierownicą!

AKTUALNOŚCI, POLSKA, STYL ŻYCIA, ZWIERZĘTA

Nie od dziś wiadomo, że niektóre zwierzęta są bardzo inteligentne. Zwłaszcza nasi czworonożni przyjaciele. Psy umieją bardzo wiele rzeczy, dlatego też często stają się pomocnikami osób niewidomych i niepełnosprawnych lub pracują w policji – zwykle w wydziałach antynarkotykowych.

fot. SPCA NZ


Każdy posiadacz psa na pewno wie, jak nauczyć pupila aportować, podawać łapę czy siadać na nasz znak. Ci, którzy wymagają czegoś więcej od swoich czworonogów, zapisują je na specjalne szkolenia, gdzie psy uczą się np. jak podawać gazetę właścicielowi, jak radzić sobie z zamkniętymi drzwiami i ogólnie, jak pomagać ludziom w najprostszych czynnościach. Jednak, jak się okazuje, to nie wszystko, co potrafią nasi kudłaci przyjaciele.

W pewnym schronisku w Nowej Zelandii 3 psy umieją nawet prowadzić samochód! Dla utrudnienia, uczyły się one jeździć pojazdami z manualną skrzynią biegów. Oczywiście, specjalnie dla nich wykorzystano samochód dostosowany do czworonożnych kierowców. Mini Clubman – bo tak zwie się psie auto – został wyposażony w kierownicę i dźwignię biegów, które są wyściełane specjalnym materiałem; gaz i hamulec są tak przystosowane, aby mogły być obsługiwane za pomocą łapy.

Pierwsze szkolenia psich kierowców odbywały się przy użyciu atrap samochodowych, aż w końcu, kiedy zwierzaki nauczyły się jeździć, przesiadły się do prawdziwych samochodów.

Świeżo upieczeni kierowcy to Porter, Ginna i Monta – psy ratownicze, które radzą sobie lepiej niż niejeden początkujący driver. Może kiedyś umiejętności podopiecznych schroniska zostaną wykorzystane i psiaki będą szoferami osób niepełnosprawnych? Na razie jeszcze daleka droga do tego. Szkolenia nie są ani tanie, ani łatwe i mogą trwać bardzo długo; a samochody dla psów na pewno będą potrzebowały wielu specjalnych zabezpieczeń.

Anna Łach
źródło: spca/daily mail UK

Powiązane wpisy


Drogi czytelniku, nasza strona internetowa korzysta z plików cookies
Więcej informacji na ten temat znajdziesz tutaj.

Prawa autorskie © 2010-2014 NEWSFix Magazine.
Wszelkie prawa zastrzeżone.

Powrót do góry