Protest polskich sędziów

AKTUALNOŚCI, BIZNES, POLSKA

Od nowego roku zlikwidowanych zostanie 79 sądów rejonowych, które będą przekształcone w wydziały zamiejscowe innych sądów. Taką decyzje podjął minister sprawiedliwości – Jarosław Gowin. Zmianą objętych będzie ponad pół tysiąca sędziów, którzy będą musieli dojeżdżać do pracy.

sxc


74 z nich domaga się przejścia w stan spoczynku lecz 61 z nich dostało już odmowę od ministra, który w rozmowie na antenie radia Jedynka uzasadniał swoją decyzję: „Bunt polega na tym, że przykładowo 34-letni sędzia po przepracowaniu dwóch lat chce przejść w stan spoczynku, czyli przez najbliższe 50 lat zamierza pobierać siedem tysięcy nie pracując. Ocenę tego zachowania pozostawiam słuchaczom”.

Pomimo buntu sędziów, Jarosław Gowin zapewnia, że nie zmieni zdania, gdyż „Polacy bardzo dużo płacą za sądownictwo. Jeśli chodzi o nakłady jesteśmy na drugim miejscu w Unii Europejskiej, a jeżeli chodzi o czas orzekania jesteśmy na miejscu ostatnim. Pora z tym skończyć (…) Niektórzy z sędziów będą musieli orzekać nie w jednym sądzie, jak do tej pory, tylko w dwóch sądach, a czasami nawet w trzech. Bycie sędzią to jest służba i takiej postawy oczekuję od sędziów”.

Sprawy, które toczą się w małych sądach, nadal będą tam prowadzone. Zmiany dotyczą likwidacji około 80 etatów na stanowisku Prezesa.

Katarzyna Niczewska
http://www.polskieradio.pl/7/129/Artykul/743094,Bunt-sedziow-Gowin-nie-odejde-od-zmian
http://prawo.rp.pl/artykul/756571,960516-Sedziowie-z-likwidowanych-sadow-odchodza-w-stan-spoczynku.html

Powiązane wpisy


Drogi czytelniku, nasza strona internetowa korzysta z plików cookies
Więcej informacji na ten temat znajdziesz tutaj.

Prawa autorskie © 2010-2014 NEWSFix Magazine.
Wszelkie prawa zastrzeżone.

Powrót do góry