Konwencja ws. przemocy wobec kobiet podpisana przez rząd

AKTUALNOŚCI, POLSKA, STYL ŻYCIA

Rząd polski podpisał Konwencję Rady Europy o zapobieganiu i zwalczaniu przemocy wobec kobiet oraz przemocy domowej. Jest to pierwszy krok do zawarcia umowy międzynarodowej. Czeka nas jeszcze ratyfikacja, która, jak przewiduje pełnomocniczka rządu ds. równego traktowania Agnieszka Kozłowska-Rajewicz, odbędzie się za około 2 lata.

sxc


Dokument stworzono w celu ochrony kobiet przed wszelkimi formami przemocy i dyskryminacji. Państwa członkowskie zobowiązują się poprzez podpisanie Konwencji do m. in.: zapewnienia oficjalnej infolinii działającej 24 godziny na dobę dla ofiar przemocy oraz portalu z informacjami, a także odpowiedniej liczby schronisk oraz ośrodków wsparcia; przygotowania procedur przesłuchań policyjnych chroniących przed wtórną wiktymizacją; monitorowania, zbierania danych na temat przestępstw z uwzględnieniem płci; prowadzenia akcji informacyjnych w zakresie przeciwdziałania przemocy wobec kobiet, w tym szkoleń i informacji dla chłopców i mężczyzn.

Przeciwni Konwencji są m. in.: minister sprawiedliwości Jarosław Gowin oraz Episkopat. Ten pierwszy uważa, że: „z punktu widzenia przeciętnego Kowalskiego ta konwencja zawiera treści sprzeczne z modelem życia ogromnej większości Polaków. To jest konwencja, która zobowiązuje państwo do walki ze stereotypowymi rolami kobiet i mężczyzn (…)Polskie państwo byłoby zobowiązane do zwalczania tych wartości”. Kościół uważa, że taki dokument jest zbędny, gdyż w Polsce istnieją już instytucje pomagające poszkodowanym kobietom. Prowadzone są one przez Kościół katolicki. Według biskupów, rząd powinien zająć się doinwestowaniem istniejących już ośrodków oraz tworzyć nowe.

Katarzyna Niczewska

źródło: tvn24/dziennik

Powiązane wpisy


Drogi czytelniku, nasza strona internetowa korzysta z plików cookies
Więcej informacji na ten temat znajdziesz tutaj.

Prawa autorskie © 2010-2014 NEWSFix Magazine.
Wszelkie prawa zastrzeżone.

Powrót do góry