Koniec monopolu Poczty Polskiej

AKTUALNOŚCI, BIZNES, GOSPODARKA, POLSKA

Forma wysyłania paczek i listów jest wciąż w Polsce niezmienna. Pomimo pojawienia się wielu przewoźników, Poczta Polska wciąż wiedzie prym w usługach pocztowych. Wkrótce może się to jednak zmienić.

Instytucji Poczty Polskiej można dopatrywać się już w XVI wieku, kiedy to 18 października 1558 roku Zygmunt August utworzył Pocztę Królewską, ustanawiającą stałe połączenie pocztowe między Krakowem, a Wenecją (za pomocą koni rozstawnych). Od tego czasu wiele się zmieniło, ale dzień 18 października wciąż jest oficjalnym świętem Poczty Polskiej.

sxc


Aktualnie Poczta Polska ma formę Spółki Akcyjnej, w której jedynym akcjonariuszem jest Skarb Państwa, reprezentowany przez Ministra Administracji i Cyfryzacji.

Od kilkunastu lat w Polsce pojawili się nowi usługodawcy pocztowi, jednak ze względu na przepisy polskiego prawa nigdy nie stanowiły dużej konkurencji dla Poczty Polskiej.

27 grudnia prezydent Bronisław Komorowski podpisał odpowiednie zarządzenie w tej sprawie – Prawo pocztowe. Dzięki niemu Poczta Polska straci monopol na przewóz listów lżejszych niż 50 g. i usługi te będą mogli wprowadzić inni przewoźnicy. Prawo ma wejść w życie już 1 stycznia 2013 roku.

Natalia Klimczuk

źródło: forbes/pb

Powiązane wpisy


Drogi czytelniku, nasza strona internetowa korzysta z plików cookies
Więcej informacji na ten temat znajdziesz tutaj.

Prawa autorskie © 2010-2014 NEWSFix Magazine.
Wszelkie prawa zastrzeżone.

Powrót do góry