Uwaga na pracę przy inwentaryzacjach

AKTUALNOŚCI, BIZNES, GOSPODARKA, POLSKA

Gorączka świąteczna i noworoczna za nami. Już teraz w sklepach rozpoczęły się wyprzedaże, by pozbyć się jak największej ilości towarów przed obowiązkowymi inwentaryzacjami.

Inwentaryzacje służą sporządzeniu dokładnego spisu wszystkich towarów, znajdujących się w sklepie. Głównym celem inwentaryzacji jest określenie stanu faktycznego posiadanych przez firmę aktywów. Ilość rzeczywista towarów może różnić się od ewidencjonowanego dzięki wielu czynnikom. W dużej mierze winne niezgodnościom są uszkodzenia towarów, a także błędy pracowników.

sxc

Styczeń to czas, w którym większość sklepów robi inwentaryzacje. Jest to dobry czas dla pracowników tymczasowych (poza okresem wakacyjnym). Trzeba jednak uważać na to co się podpisuje.

Pracownicy tymczasowi to zazwyczaj osoby młode, które jeszcze nie podjęły w swoim życiu żadnej pracy. Dlatego bardzo ważne jest aby dokładnie przyjrzeć się umowom, które się podpisuje. Zazwyczaj agencje pracy tymczasowej oferują umowy cywilnoprawne (zlecenie lub o dzieło). Należy pamiętać, że umowy takie nie dają pracownikom tak dużych praw jak umowy o pracę. Każda umowa powinna zawierać dane obu stron (firmy zatrudniającej i zatrudnionego); by uzyskać stuprocentową pewność można także sprawdzić czy firma taka istnieje w systemie KRS (Krajowy Rejestr Sądowy).

Umowa powinna także zawierać dokładne daty rozpoczęcia i zakończenia stosunku pracy, a także stawkę za jaką pracownik będzie pracował i dokładny zakres obowiązków. Należy szczególną uwagę zwrócić na możliwość zerwania umowy i konsekwencje. Na porządku dziennym jest, że agencje pracy tymczasowej zabezpieczają się przed możliwymi kradzieżami i pomyłkami pracowników, obciążając ich karami. Ważne jest, by umowa zawierała szczegółowe dane i kwoty kar. Pracownik powinien dokładnie zastanowić się czy takie kwoty są dla niego do przyjęcia i czy czasem nie przewyższają kwot, które może zarobić podczas pracy.

Najważniejszym jednak zadaniem przyszłego pracownika jest dokładne przeczytanie umowy. Na spotkaniach organizacyjnych zazwyczaj szkoleniowcy poganiają, chcąc szybko przejść do kolejnych punktów spotkania. Nie można dać się porwać szybkości i nie dać się zmanipulować. Nawet gdy przyszły pracodawca nalega, pracownik powinien mieć czas na przeczytanie umowy. Bez tego ważnego czynnika można wpakować się w niezłe kłopoty.

Natalia Klimczuk

Źródła: http://poradnik.ngo.pl/x/472461

Powiązane wpisy


Drogi czytelniku, nasza strona internetowa korzysta z plików cookies
Więcej informacji na ten temat znajdziesz tutaj.

Prawa autorskie © 2010-2014 NEWSFix Magazine.
Wszelkie prawa zastrzeżone.

Powrót do góry