Nowa polska tradycja – Orszak Trzech Króli

AKTUALNOŚCI

W niedzielę ulicami ponad 90 polskich miast przeszedł Orszak Trzech Króli. Tego typu impreza związana jest ze świętem Objawienia Pańskiego, obchodzonym właśnie 6 stycznia. Święto to Polacy zaczęli dość hucznie obchodzić dopiero od 2011 roku, kiedy to 6 stycznia stał się dniem wolnym od pracy.
1384822_christmas_nativity
Pierwszy raz jasełkowy pochód przeszedł ulicami Warszawy w 2009 roku. Już dwa lata później odbył się w pięciu polskich miastach, zaś rok temu – w dwudziestu pięciu. W tym roku został pobity rekord – tradycję tę przyjęto w ponad 90 miejscowościach.
Organizatorzy, fundacja Orszak Trzech Króli opisali na swojej stronie formułę imprezy: „Prowadzą go Trzej Królowie, symbolizujący trzy kontynenty – Europę, Azję i Afrykę. Podążają na wierzchowcach, w bogatych szatach i nakryciach głowy. Ich świtę stanowią setki dzieci ubranych w kolorowe stroje, świadczące o przynależności do jednego z trzech orszaków. Towarzyszą im góralskie kapele, żywe zwierzęta.

Podążają za nimi mieszkańcy miasta – w kolorowych koronach na głowie, śpiewający kolędy.Kulminacyjnym momentem jest pokłonienie się Małemu Dzieciątku Jezus oraz Świętej Rodzinie, a później wspólne kolędowanie (…) Orszak przypominać ma o bogatej, polskiej tradycji jasełkowej, i zachęcać przede wszystkim do wspólnego i radosnego przeżywania święta Trzech Króli. Nawiązuje do wielobarwnych i rozśpiewanych pochodów kolędników głoszących Dobrą i Radosną Nowinę o narodzeniu Jezusa”.

W Warszawie orszak przeszedł z pl. Zamkowego, spod Kolumny Zygmunta, do stajenki na pl. Piłsudskiego. W trakcie świętowania przeprowadzona została kwesta przez wolontariuszy Fundacji Dzieło Nowego Tysiąclecia, którzy zbierali datki na stypendia dla zdolnej, ale ubogiej młodzieży.

Katarzyna Niczewska
źródło: http://www.opoka.org.pl/

Powiązane wpisy


Drogi czytelniku, nasza strona internetowa korzysta z plików cookies
Więcej informacji na ten temat znajdziesz tutaj.

Prawa autorskie © 2010-2014 NEWSFix Magazine.
Wszelkie prawa zastrzeżone.

Powrót do góry