Zmarła Teresa Torańska

AKTUALNOŚCI, MEDIA, POLSKA

W ubiegłym tygodniu zmarła wybitna dziennikarka i pisarka – Teresa Torańska. Miała 69 lat. Od wielu lat zmagała się z chorobą. Torańska urodziła się w styczniu 1944 roku w Wołkowysku na Białorusi. Ukończyła prawo na Uniwersytecie Warszawskim a w latach 70. zaczęła współpracę z tygodnikiem „Kultura”.

Pisarka jest autorką takich sławnych dzieł jak: „Oni”, „My”, „Byli”, „Są” czy „Śmierć spóźnia się o minutę”. Za pierwszą publikację z 1985 roku („Oni”) otrzymała Nagrodę Polskiego PEN Clubu im. Ksawerego Pruszyńskiego i Nagrodę Solidarności Pracowników Wydawnictw za najlepszą książkę polskiego autora wydaną w obiegu nieoficjalnym w roku 1985. Książka ta weszła do kanonu lektur obowiązkowych na wydziałach nauk politycznych i społecznych uniwersytetów w wielu krajach. „Oni” to seria wywiadów przeprowadzona z byłymi komunistycznymi decydentami i dygnitarzami o ich roli w budowaniu PRL-u.

stock.xchng

stock.xchng

Książkę przetłumaczono aż na 13 języków. Pozostałe publikacje Torańskiej to również obszerne wywiady z politykami, m.in.: Jarosławem Kaczyńskim, Janem Nowakiem Jeziorańskim, Wojciechem Jaruzelskim, Jerzym Urbanem. O niepowtarzalnym stylu, który cechuje autorkę możemy znaleźć mnóstwo komentarzy, m.in. taki: „najwyższy poziom warsztatowy, dziennikarska dociekliwość, odwaga i głęboka wiedza historyczna, mają też osobisty, autorski styl, trudny do podrobienia”.

Torańska była także związana z filmem i telewizją. Jest autorką telewizyjnego talk-show „Teraz Wy” oraz współautorką filmów dokumentalnych takich jak: „Dworzec Gdański”, „Noc z generałem”, „Było i już” oraz filmu dla BBC – „Changing the guard”.

Katarzyna Niczewska

źró∂ło: polskie radio/tvn24

Powiązane wpisy


Drogi czytelniku, nasza strona internetowa korzysta z plików cookies
Więcej informacji na ten temat znajdziesz tutaj.

Prawa autorskie © 2010-2014 NEWSFix Magazine.
Wszelkie prawa zastrzeżone.

Powrót do góry