Zaprzysiężenie Chaveza przesunięte

AKTUALNOŚCI, ŚWIAT

10 stycznia miało odbyć się uroczyste zaprzysiężenie prezydenta Wenezueli Hugo Chaveza. Z powodu złego stanu zdrowia, Chavez nie będzie mógł się na nim stawić. W związku z tym Zgromadzenie Narodowe Wenezueli zgodziło się, aby zaprzysiężenie przed Sądem Najwyższym odbyło się w późniejszym terminie. Wpływ na tę decyzję ma fakt, iż Zjednoczona Partia Socjalistyczna Wenezueli (PSUV), na której czele stoi Hugo Chavez, ma wraz z sojusznikami większość w Zgromadzeniu Narodowym.

fot. Marcello Casal Jr./Abr/cc/3.0

fot. Marcello Casal Jr./Abr/cc/3.0


Data, na którą przesunięte ma być zaprzysiężenie, nie została skonkretyzowana. Opozycja twierdzi, iż przesunięcie zaprzysiężenia jest niezgodne z konstytucją. Lider wenezuelskiej opozycji Henrique Capriles Radonski stwierdził, że Sąd Najwyższy powinien podjąć decyzję, czy ceremonia zaprzysiężenia może zostać przesunięta. Według niego ustawa zasadnicza stanowi, iż jeśli 10 stycznia prezydent nie zostanie zaprzysiężony, to jego obowiązki powinien przejąć przewodniczący Zgromadzenia Narodowego. Jak stwierdził Capriles: „10 stycznia oznacza koniec mandatu prezydenckiego i początek kolejnego (…) Jeśli prezydent nie złoży ślubowania, przestaje być prezydentem”.

Chavez pozostaje ciągle pod opieką lekarzy, którzy sugerują, aby proces leczenia prezydent potrwał dłużej niż do 10 stycznia.

Katarzyna Niczewska
źródło: gazeta wyborcza/wprost

Powiązane wpisy


Drogi czytelniku, nasza strona internetowa korzysta z plików cookies
Więcej informacji na ten temat znajdziesz tutaj.

Prawa autorskie © 2010-2014 NEWSFix Magazine.
Wszelkie prawa zastrzeżone.

Powrót do góry