Nominacje do Oskara 2013

AKTUALNOŚCI, MEDIA, ŚWIAT

2012 rok zaowocował mnóstwem ciekawych i obiecujących filmów. Pojawiło się wiele hitów, które jeszcze przez następne lata na pewno będą cieszyć zagorzałych kinomaniaków.

Już 24 lutego w Hollywood najlepsze filmy zostaną nagrodzone prestiżową nagrodą. Oskary zostaną rozdane już po raz 85. Tymczasem znamy nominowanych, którzy będą walczyć o złotą statuetkę.

Photo credit: Greg Harbaugh / ©A.M.P.A.S

Photo credit: Greg Harbaugh / ©A.M.P.A.S


Największą ilość nominacji otrzymał film biograficzny „Lincoln” w reżyserii Stevena Spielberga. W Polsce film ten ma pojawić się na ekranach kin dopiero w lutym, jednak w Ameryce już święci tryumfy. Przy kosztach 65 mln. Dolarów film zarobił (od 9 listopada do 8 stycznia) 145 mln. Dolarów. „Lincoln” może uzyskać Oskara aż w 12 kategoriach. Wśród nominowanych jest także Polak Janusz Kamiński za zdjęcia do tego filmu. Kamiński już dwukrotnie odebrał statuetkę (za zdjęcia do „Listy Schindlera” i „Szeregowca Ryana”), a to jest jego szósta nominacja.

Pewnym nagrodzonym jest też film „Życie Pi” Anga Lee, ponieważ dostał on aż 11 nominacji. Dobrze wypadł też musical „Les Miserables. Nędznicy” Toma Hoppera z 8 nominacjami. Kolejne filmy z szansami na statuetkę to: „Poradnik pozytywnego myślenia” Davida O. Russela, „Operacja Argo” Bena Affleca, a także „Skyfall” Sama Mendesa i „Miłość” austriackiego reżysera Michaela Haneke.

Największą z kolei porażką wśród nominowanych jest „Hobbit. Niezwykła podróż” Petera Jacksona. Po pierwszych wyświetleniach mówiono o tym, że film ma pewną nominację w kategorii Najlepszy film. Jednak okazało się inaczej. „Hobbit” otrzymał zaledwie trzy nominacje i to w dodatku w mniej ważnych kategoriach – za scenografię, efekty specjalne i charakteryzację. W porównaniu z trylogią „Władca Pierścieni”, która otrzymała w sumie 30 nominacji i 17 statuetek, można mówić o całkowitej porażce.

Natalia Klimczuk

Powiązane wpisy


Drogi czytelniku, nasza strona internetowa korzysta z plików cookies
Więcej informacji na ten temat znajdziesz tutaj.

Prawa autorskie © 2010-2014 NEWSFix Magazine.
Wszelkie prawa zastrzeżone.

Powrót do góry