Budowa centrum technologii informatycznych w Katowicach na ukończeniu

AKTUALNOŚCI, NAUKA, POLSKA

Kończy się budowa Centrum Nowoczesnych Technologii Informatycznych (CNTI), jednej z największych inwestycji Uniwersytetu Ekonomicznego w Katowicach – poinformował PAP we wtorek rzecznik uczelni. Jego otwarcie planowane jest na październik 2013 r.

Studenci będą mieli do dyspozycji m.in. laboratoria komputerowe, bibliotekę multimedialną z dostępem do baz danych i specjalistycznego oprogramowania, sieć wi-fi, aulę na 200 miejsc wyposażoną w ekrany LCD. W obrębie centrum znajdzie się także kilkaset stacjonarnych i mobilnych stanowisk komputerowych.

fot.symantec

fot.symantec

Naszpikowany elektroniką obiekt powstaje nad rzeką Rawą w Katowicach. „Finalizujemy budowę. Obecnie przygotowujemy się do etapu związanego z wyposażaniem wnętrz. Wyprzedzamy harmonogram prac. Centrum planujemy otworzyć z początkiem nowego roku akademickiego 2013/2014” – powiedział PAP rzecznik uczelni Marcin Baron.

Budowa Centrum Nowoczesnych Technologii Informatycznych, jednej z najważniejszych inwestycji Uniwersytetu Ekonomicznego w Katowicach, rozpoczęła się w 2011 roku.

Uwagę zwracają nie tylko futurystyczny projekt budynku oraz rozwiązania dydaktyczne, ale również rozwiązania ekologiczne, które mają na celu zminimalizowanie kosztów utrzymania obiektu. „Dzięki pompom ciepła budynek wykorzysta własną temperaturę do ogrzewania potrzebnej wody użytkowej” – informuje uczelnia. Na dachu zastosowane zostaną systemy solarne, które będą ogrzewały m.in. wodę. W zbiornikach magazynowana będzie woda deszczowa, która następnie zostanie wykorzystywana w sanitariatach oraz do podlewania zieleni.

Elewację przykryje cegła klinkierowa i szklana fasada.

Centrum jest budowane w celach nie tylko dydaktycznych, ma także służyć wzmacnianiu współpracy sektora biznesu z uniwersytetem.

Obiekt budowany jest na działce o wielkości 0,9 ha w obrębie kampusu uniwersyteckiego – tuż przy rzece Rawie. Całkowity koszt projektu wraz z jego specjalistycznym wyposażeniem to ok. 50 mln zł.

źródło: www.naukawpolsce.pap.pl

Powiązane wpisy


Drogi czytelniku, nasza strona internetowa korzysta z plików cookies
Więcej informacji na ten temat znajdziesz tutaj.

Prawa autorskie © 2010-2014 NEWSFix Magazine.
Wszelkie prawa zastrzeżone.

Powrót do góry