Czego nie wiesz o owocach i warzywach?

AKTUALNOŚCI, KUCHNIA, POLSKA, STYL ŻYCIA, ŚWIAT, ZDROWIE I URODA

Warzywa i owoce znajdują się pewnie w diecie każdego człowieka. Ale jak się okazuje, nie wiemy o nich wszystkiego.

Graj w zielone!
Zielone jest zdrowe, to wie chyba każdy. Warzywa koloru zielonego zawierają prowitaminę A, która wzmacnia nasza odporność i wzrok. Hitem wśród tych warzyw są brokuły – zawierają kwas foliowy oraz indol-3-karbinol i sulforafan, które niszczą związki rakotwórcze. Pewnie niewielu z Was wie, że brokuły mają więcej witaminy C niż pomarańcze!

sxc/mindicator

sxc/mindicator


Czosnek na wzmocnienie
Używały go nasze babcie na przeziębienie, a więc skuteczność potwierdzona jest doświadczeniem. Ciekawostką jest, że czosnek używany był już w starożytnym Egipcie – karmiono nim budowniczych piramid oraz wojowników, a także w Grecji, gdzie zawodnicy stosowali go przed igrzyskami olimpijskimi.

Banan z raju
Według mieszkańców Sri Lanki to banan był rajskim owocem, a nie jabłko. Może to i prawda, w końcu, kto by się nie skusił?  Banany to jedne z najstarszych owoców uprawianych na ziemi, ich ojczyzną jest prawdopodobnie Południowo-Wschodnia Azja.

Trujące pomidory
Pomidory trafiły do Europy w XVI w. za sprawą Krzysztofa Kolumba. Warzywo to uważane było za trujące, wiec początkowo ludzie uprawiali je tylko dla ozdoby. U nas znane było dopiero w XIX wieku, a rozpowszechnione po I wojnie światowej. Nazwa pomidora pochodzi od francuskiego pomme d’or, co oznacza „złote jabłko”.

Anna Łach
Źródło: Kuchnia i kropka!

Powiązane wpisy


Drogi czytelniku, nasza strona internetowa korzysta z plików cookies
Więcej informacji na ten temat znajdziesz tutaj.

Prawa autorskie © 2010-2014 NEWSFix Magazine.
Wszelkie prawa zastrzeżone.

Powrót do góry