„Druga Ziemia” odkryta

AKTUALNOŚCI, NAUKA, POLSKA, ŚWIAT

Do tej pory istniejące teleskopy mogły wykryć jedynie olbrzymie planety. Wszystko zmieniło się jednak wraz z rozpoczęciem misji Keplera. Ten nowoczesny teleskop jest w stanie wykryć obiekty znacznie mniejsze niż dotychczas. Zadaniem Keplera jest odszukanie planet podobnych Ziemi (tzw. egzoplanety). Teleskop jest w stanie wykryć obiekty o wielkości porównywalnej do Neptuna (od 2 do 6 promieni Ziemi), a także planety typu „super-Ziemia” (od 1,5 do 2 promieni Ziemi).

sxc

sxc


Od początku misji Keplera znaleziono już mnóstwo nowych egzoplanet. 7 stycznia na konferencji Americam Astronomical Society poinformowano o najnowszych wynikach obserwacji Keplera. Łącznie teleskop wykrył już 2740 egzoplanet, które krążą wokół 2036 gwiazd.

Kepler dokonał także przełomowego odkrycia. KOI 172.02 to nazwa planety, której warunki przypominają ziemskie. Istnienie tego obiektu musi jeszcze został potwierdzone, ale już jest okrzyknięte „drugą Ziemią”.

KOI 172.02 jest o 1,5 razy większa od Ziemi i krąży wokół słabszej niż Słońce gwiazdy typu G. Orbita tej plany jest mniejsza od ziemskiej, dlatego czas jej obiegu wynosi około 220 dni. Dodatkowo „druga Ziemia” krąży w odpowiedniej odległości od gwiazdy macierzystej, dzięki czemu być może znajduje się tam woda w stanie ciekłym.

Prawdziwość danych z teleskopu Keplera musi zostać jeszcze potwierdzona przez kolejne badania, tym razem już z naziemnych obserwatoriów. Potwierdzenie istnienia „drugiej Ziemi” może potrwać jeszcze kilka lat.

Natalia Klimczuk

Powiązane wpisy


Drogi czytelniku, nasza strona internetowa korzysta z plików cookies
Więcej informacji na ten temat znajdziesz tutaj.

Prawa autorskie © 2010-2014 NEWSFix Magazine.
Wszelkie prawa zastrzeżone.

Powrót do góry