Rosyjska sonda ponownie na księżycu

AKTUALNOŚCI, CIEKAWOSTKI, CIEKAWOSTKI, ŚWIAT, TECHNOLOGIE

Badania Księżyca już od dziesięcioleci są wyścigiem dwóch najpotężniejszych mocarstw na świecie – Rosji i USA. Rosja jako pierwsza wysłała na ziemską satelitę sondę, która dotarła tam w 1959 roku, ale to Amerykanie zrobili pierwszy krok na powierzchni Księżyca w 1969 roku. Do tej pory Rosja nie dokonała takiego wyczynu, a od lat 70. ubiegłego wieku nie odbyła się żadna misja na Księżyc.

stock.xchng

stock.xchng


Rosyjski premier w ubiegłym miesiącu zatwierdził plan misji na Księżyc; lot ma odbyć się w 2015 roku. W latach 2013 – 2020 na rozwój rosyjskiego przemysłu kosmicznego ma zostać przeznaczone około 70 mld dolarów. Pieniądze te mają sfinansować misje na Księżyc i Marsa.

Rakieta, która ma wystrzelić satelitę na Srebrny Glob ma zainaugurować otwarcie kosmodromu w obwodzie amurskim.

Dotychczas Rosja korzystała z kosmodromu Bajkonur w Kazachstanie, który został zbudowany jeszcze w czasach ZSRR. Po odzyskaniu niepodległości przez Kazachstan Rosja została zmuszona do wynajmowania kosmodromu.

Aktualnie w obwodzie amurskim budowane jest centrum kosmiczne, które ma zmniejszyć uzależnienie Rosji od innych krajów w zakresie badań kosmicznych.

Natalia Klimczuk

źródło: tvnmeteo

Powiązane wpisy


Drogi czytelniku, nasza strona internetowa korzysta z plików cookies
Więcej informacji na ten temat znajdziesz tutaj.

Prawa autorskie © 2010-2014 NEWSFix Magazine.
Wszelkie prawa zastrzeżone.

Powrót do góry