Dokument o Smoleńsku

AKTUALNOŚCI, MEDIA, POLSKA

Katastrofa, która zdarzyła się 10 kwietnia 2010 roku w Smoleńsku była dla Polaków ogromnym szokiem. Gdy rozbił się samolot, w polskiej polityce nagle zabrakło wiele osobistości. Do teraz nie wyjaśniono przyczyn tragedii, a wrak samolotu (Tu-154) nadal pozostaje w Rosji, gdzie poddawany jest specjalistycznym badaniom.

Jak się okazuje katastrofa smoleńska poruszyła nie tylko Polaków. National Geographic stworzył film dokumentalny o tym wydarzeniu. Premiera „Śmierci prezydenta” ma odbyć się 27 stycznia o 21:00 na kanale National Geographic.

Dokument został włączony do cyklu „Katastrofa w przestworzach”, który jest emitowany w ramówce kanału już od 10 lat. Twórcy filmu wzięli przede wszystkim pod uwagę zagranicznych (niepolskich) widzów, dlatego starano się o zobiektywizowanie faktów, ale nie zabrakło też informacji o sporach i oskarżeniach o zamach. Dokument został także wzbogacony o tło historyczne, omawiające przyczyny wizyty polskich polityków w Rosji.

W dokumencie wystąpiło kilku ekspertów m.in. Jerzy Miller, były kierownik lotniska w Smoleńsku, naoczny świadek (ratownik), a także dziennikarz – Konstanty Gebert ze strony polskiej i Siergiej Jakimow ze strony rosyjskiej.

„Śmierć prezydenta” ma na celu pokazanie obiektywnych faktów, dzięki czemu nie wykorzystuje emocji widzów i nimi nie manipuluje, co różni ten dokument od polskich filmów na temat katastrofy.

Natalia Klimczuk

Źródła: http://www.rp.pl/artykul/55361,972821-Zagraniczny-dokument-o-Smolensku.html ; http://www.polskieradio.pl/5/3/Artykul/767468,Film-o-katastrofie-smolenskiej-w-telewizji

Powiązane wpisy


Drogi czytelniku, nasza strona internetowa korzysta z plików cookies
Więcej informacji na ten temat znajdziesz tutaj.

Prawa autorskie © 2010-2014 NEWSFix Magazine.
Wszelkie prawa zastrzeżone.

Powrót do góry