Izby wytrzeźwień – płatne czy nie?

AKTUALNOŚCI, CIEKAWOSTKI, POLSKA, STYL ŻYCIA

Dwa tygodnie temu media obiegła szokująca wiadomość, że izby wytrzeźwień będą teraz darmowe. Społeczeństwo oburzyło się i zaczęło obawiać, że teraz izby wytrzeźwień mogą zostać wykorzystane przez bezdomnych.

Wszystko zaczęło się od kwietnia ubiegłego roku kiedy to Trybunał Konstytucyjny uznał, że dowolność w ustalaniu opłat za pobyt w izbach wytrzeźwień nie jest zgodna z konstytucją. Do 16 stycznia 2013 roku miały zostać ustalone nowe przepisy. Posłowie wzięli się do pracy dopiero w grudniu, a ustawa trawiła do Kancelarii Prezydenta 11 stycznia.

stock.xchng

stock.xchng


Okazuje się, że w pośpiechu powstała bardzo niedopracowana nowelizacja, w której zabrakło informacji o sposobach wyznaczania stawek za pobyt w izbach wytrzeźwień.

Na szczęście prezydent Bronisław Komorowski zachował trzeźwość umysłu i nie podpisał wadliwej ustawy. Jednakże w konsekwencji 16 stycznia zostały uchylone stare przepisy, ale jednak nie ma nowych. Z tego powodu (brak przepisów) gminy nie mogą ściągać opłat od osób „odwiedzających” izby wytrzeźwień. Wiele gmin nie ma jednak zamiaru zrezygnować z pobierania tych opłat, co jednak może skończyć się w sądach.

Natalia Klimczuk

Źródła: http://wiadomosci.gazeta.pl/wiadomosci/1,114871,13252906,Nie_trzeba_juz_placic_za_pobyt_w_izbie_wytrzezwien.html ; http://www.gloswielkopolski.pl/artykul/741881,izby-wytrzezwien-darmowe-czy-platne-senatorowie-sprawcami,id,t.html?cookie=1 ; http://natemat.pl/47403,koniec-z-placeniem-za-izbe-wytrzezwien-pijani-beda-trzezwiec-za-darmo

Powiązane wpisy


Drogi czytelniku, nasza strona internetowa korzysta z plików cookies
Więcej informacji na ten temat znajdziesz tutaj.

Prawa autorskie © 2010-2014 NEWSFix Magazine.
Wszelkie prawa zastrzeżone.

Powrót do góry