Paragony fiskalne trzeba przechowywać 5 lat

AKTUALNOŚCI, BIZNES, GOSPODARKA, POLSKA

Ministerstwo Finansów nie skróciło okresu przechowywania paragonów fiskalnych, przez to już od początku tego roku przedsiębiorcy są zmuszeni przechowywać je aż pięć lat.

Jest to powrót do przepisów po tym jak 24 czerwca 2011 roku Ministerstwo Finansów wydało rozporządzenie w sprawie zmiany kryteriów i warunków technicznych, którym muszą odpowiadać kasy rejestrujące, oraz warunków ich stosowania.. Zgodnie z tym rozporządzeniem dokumenty kasowe (paragony) miały być przechowywane nie krócej niż przez dwa lata (do tej pory pięć lat). Ulga ta obowiązywała do 31 grudnia 2012 roku.

sxc

sxc


Niestety z początkiem 2013 roku powróciły stare przepisy. Od stycznia przedsiębiorcy będą musieli przechowywać kopie paragonów przez pięć lat lub wyposażyć się w kasy fiskalne rejestrujące elektroniczne kopie dokumentów kasowych. Jest to ogromny koszt szczególnie dla małych i średnich przedsiębiorców, ponieważ wyposażenie jednego stanowiska kasowego to koszt 1,3 – 1,5 tys. złotych, dla niektórych są to nieosiągalne pieniądze.

Powrót do starych przepisów wydaje się nieracjonalne, ponieważ papierowe paragony przestają być czytelne już po kilku miesiącach przechowywania.

Natalia Klimczuk

Powiązane wpisy


Drogi czytelniku, nasza strona internetowa korzysta z plików cookies
Więcej informacji na ten temat znajdziesz tutaj.

Prawa autorskie © 2010-2014 NEWSFix Magazine.
Wszelkie prawa zastrzeżone.

Powrót do góry