Ostatnie pożegnanie kardynała

AKTUALNOŚCI, POLSKA

Kardynał Józef Glemp to duchowny bardzo ważny w dziejach polskiego kościoła. Urodził się w 1929 roku i przez długi czas mieszkał wraz z rodziną na terenie małej wsi Rycerzowo w pobliżu Innowrocławia. Święcenia kapłańskie otrzymał w 1956 roku.

stock.xchng

stock.xchng


Jego kariera duchownego rozpoczęła się ciężko. Już na samym początku nie uzyskał zgody władz świeckich na podjęcie pracy w przydzielonej mu przez władze kościelne parafii, więc pomagał w rodzinnej parafii.

W latach 1958 – 1964 studiował w Rzymie, a po powrocie został przydzielony do prac urzędniczych (notariusz, sekretarz), a także został wykładowcą.

W 1981 roku papież Jan Paweł II mianował go arcybiskupem metropolitą warszawskim i arcybiskupem metropolitą gnieźnieńskim, w konsekwencji czego Józef Glemp uzyskał godność prymasa Polski. Po wprowadzeniu stanu wojennego w kazaniach apelował o spokój, ale poparł pod koniec lat 80. ideę Okrągłego Stołu.

W 2006 roku papież Benedykt XVI przyjął jego rezygnację z pełnienia urzędu arcybiskupa metropolity warszawskiego, ale pozostawił mu tytuł prymasa Polski aż do ukończenia przez kardynała 80. roku życia. Z czasem kardynał Józef Glemp zrezygnował też z funkcji ordynariusza wiernych obrządku wschodniego w Polsce.

W styczniu 2012 roku wykryto u niego złośliwy nowotwór płuc, zmarł rok później 23 stycznia 2013 roku.

Uroczystości pogrzebowe kardynała trwały trzy dni. Prymas został pochowany 28 stycznia 2013 roku w krypcie archikatedry św. Jana Chrzciciela w Warszawie. W mszy uczestniczyło 110 kardynałów i biskupów, a także kilkuset księży. Obecni byli też: prezydent Bronisław Komorowski z żoną, Lech Wałęsa, Jerzy Buzek, Tadeusz Mazowiecki itd. Do Warszawy przyjechali także zagraniczni duchowni. Na czas uroczystości do archikatedry mogły wejść tylko i wyłącznie wcześniej zapowiedziane delegacje.

Natalia Klimczuk

Źródła: http://www.rp.pl/artykul/20,974745-Ostatnie-pozegnanie-prymasa-Glempa–spocznie-w-archikatedrze.html ; http://www.wprost.pl/ar/385729/Jaruzelski-prymas-Glemp-byl-skromnym-biskupem-z-Olsztyna/ ; http://www.wprost.pl/ar/385820/Pozegnanie-prymasa-Glempa/

Powiązane wpisy


Drogi czytelniku, nasza strona internetowa korzysta z plików cookies
Więcej informacji na ten temat znajdziesz tutaj.

Prawa autorskie © 2010-2014 NEWSFix Magazine.
Wszelkie prawa zastrzeżone.

Powrót do góry