Polacy nagrodzeni na Sundance 2013

AKTUALNOŚCI

Sundance Film Festival odbywa się corocznie w USA w kilku miejscach: Park City, Salt Lake City, Ogden i w ośrodku narciarskim Sundance (w stanie Utah). Jest największym festiwalem filmów niezależnych w tym kraju.

Pierwszy raz festiwal odbył się w 1978 roku, na początku jednak głównymi atrakcjami tego wydarzenia były retrospektywy filmów i panele dyskusyjne twórców kina, filmy niezależne z kolei pojawiały się w małych ilościach. Festiwal zyskał renomę, gdy zaangażował się w niego Robert Redford (jego nazwisko przyciągnęło uwagę). Nazwa festiwalu nie wywodzi się od miasta, ale właśnie od postaci, którą grał Redford w filmie „Butch Cassidy and the Sundance Kid”.

stock.xchng

stock.xchng


Z festiwalem nieodłącznie związane są nagrody dla najlepszych filmów niezależnych. W tym roku Grand Prix (fabuła) i nagrodę publiczności otrzymał obraz „Fruitvale” w reżyserii Ryana Cooglera. Podwójną nagrodę otrzymał także film dokumentalny „Blood Brother” (reż. Steve Hoover). Pośród zwycięzców znalazło się także dwóch Polaków: Michał Englert za zdjęcia do filmu „Nieulotne” w reżyserii Jacka Borcucha, a Grzegorz Zariczny otrzymał nagrodę w kategorii film krótkometrażony za dokument „Gwizdek”.

Natalia Klimczuk

Powiązane wpisy


Drogi czytelniku, nasza strona internetowa korzysta z plików cookies
Więcej informacji na ten temat znajdziesz tutaj.

Prawa autorskie © 2010-2014 NEWSFix Magazine.
Wszelkie prawa zastrzeżone.

Powrót do góry