Rowerowy książę oddaje dzienniki z podróży bibliotece

AKTUALNOŚCI, PODRÓŻE, POLSKA, STYL ŻYCIA

Mieczysław Parczyński to człowiek, o którym powinno mówić się głośno. Wsiadł na rower, gdy miał 51 lat z jednym celem: przejechać Polskę wzdłuż i wszerz. Nie interesowały go jednak zbytnio duże miasta, a wyjazdu za granicę w ogóle nie brał pod uwagę, ale za to chciał dotrzeć nawet do najmniejszych miejscowości. I udało mu się to. Za ten wyczyn w 2005 roku otrzymał nagrodę podróżników Kolosy.

stock.xchng

stock.xchng


Do wykonania tego zadania wykorzystał „Gazelę”, stary rower z bydgoskiej wytwórni Romet. Pojazd służył mu trzydzieści siedem lat, gdy w wieku 88 lat zakończył podróże. Nawet śmierć żony Parczyński uczcił wyjazdem. Trasa wyprawy (z Koszalina do Przemyśla) ułożyła się w imię zmarłej – Jadzia.

Pan Parczyński wszystkie swoje wyjazdy dokładnie udokumentował: opisywał i fotografował. W sumie wszystkie materiały obejmują 14 tomów dzienników, w których znaleźć można rękopiśmienne notatki i 12000 zdjęć.

24 stycznia pan Mieczysław oficjalnie przekazał swoje zapiski Bibliotece Gdańskiej.

Natalia Klimczuk

Źródła: http://www.tvp.pl/gdansk/aktualnosci/spoleczne/niezwykla-wyprawa-i-podarunek-rowerowego-ksiecia/9858638#mainContent ; http://terakowski.republika.pl/parczynski.htm ; http://www.aktualnosci.pan.pl/index.php?option=com_content&view=article&id=1207:zaproszenie-na-uroczysto-przekazania-przez-mieczysawa-parczyskiego-zbiorow-ze-swoich-wypraw&catid=21:zaproszenia&Itemid=27

Powiązane wpisy


Drogi czytelniku, nasza strona internetowa korzysta z plików cookies
Więcej informacji na ten temat znajdziesz tutaj.

Prawa autorskie © 2010-2014 NEWSFix Magazine.
Wszelkie prawa zastrzeżone.

Powrót do góry