Amerykanie dowiercili się do jeziora Whillans

AKTUALNOŚCI, NAUKA, ŚWIAT

Antarktyda pokryta jest w większości grubymi połaciami lodu. Do tej pory znaliśmy jedynie jej powierzchnię. Okazuje się jednak, że pod lodem także jest wiele do zbadania. Podlodowcowe jeziora kryją bardzo wiele tajemnic i mogą zawierać odpowiedź, czy życie może istnieć w ekstremalnie zimnych warunkach.

W 2012 roku rosyjscy badacze przewiercili się przez 3678 metrów lodu do jeziora Wostok, na razie jednak nie ma żadnych oficjalnych danych o wynikach badań próbek.

fot. Heraldry/wiki/cc3/0

fot. Heraldry/wiki/cc3/0


Tymczasem amerykańscy naukowcy zajęli się badaniami innego podlodowcowego jeziora, który kryje się pod lodem o grubości 800 metrów. W ramach programu Whillans Ice Stream Subglacial Access Research Drilling (WISSARD) 27 stycznia 2013 roku badacze przebili się do jeziora Whillansa, a dzień później pobrano pierwsze próbki. W ekspedycji bierze udział także Polak – glacjolog profesor Sławomir Tułaczyk.

Badania podlodowcowych jezior może dać nam wiele odpowiedzi na temat życia na Ziemi. Podejrzewa się, że woda w tych jeziorach może mieć ponad milion lat (woda w jeziorach powierzchniowych wymienia się co sześć lat). Dzięki temu w polodowcowych jeziorach mogą istnieć specyficzne ekosystemy, w których mogły przetrwać organizmy w niezmienionej od milionów lat formie.

Natalia Klimczuk

Źródła: http://losyziemi.pl/antarktyda-amerykanie-dowiercili-sie-do-jeziora-whillans-ukrytego-gleboko-pod-lodem/#more-17008 ; http://tech.money.pl/jezioro-whillans-zdobyte-dowiercili-sie-0-1241460.html ; http://wyborcza.pl/1,75476,13310382,Jezioro_Whillans_na_Antarktydzie_zdobyte_.html

Powiązane wpisy


Drogi czytelniku, nasza strona internetowa korzysta z plików cookies
Więcej informacji na ten temat znajdziesz tutaj.

Prawa autorskie © 2010-2014 NEWSFix Magazine.
Wszelkie prawa zastrzeżone.

Powrót do góry