Koncert Wrocławskiej Orkiestry Kameralnej Leopoldinum

AKTUALNOŚCI, KONCERTY, MUZYKA, POLSKA, ROZRYWKA, WYDARZENIA KULTURALNE

W Filharmonii Wrocławskiej tym razem usłyszymy dzieła trzech kompozytorów, którychosobowość i twórczość wywoływały wśród współczesnej im publiczności skrajne emocje. Jednak nikt nigdy nie zakwestionował ich talentu. Mozart – geniusz o trudnym charakterze, Strauss – pewny siebie piewca muzyki programowej i wreszcie Hindemith – awangardzista z zasadami (nawet Hitler nie był w stanie wywrzeć na niego wpływu).
filh2013-leopoldinum
Divertimento Mozarta powstało w 1776 roku, a twórca dedykował je swojej
przyjaciółce, pochodzącej z salzburskiej arystokracji hrabinie Marii Antonii Lodron. Duo Concertino Straussa to utwór z 1947 roku. Jest on ostatnim dziełeminstrumentalnym kompozytora. Artysta, niezwykle wrażliwy na barwy instrumentów,
jednocześnie mający w pamięci „piękny ton starego filharmonicznego fagocisty” Hugona Burkhausera, zapragnął napisać taki koncert, w którym połączyłby dwa skrajne brzmienia: klarnetu i wspomnianego fagotu. Jak często można zaobserwować u Straussa, to dzieło również zostało zainspirowane ideą poetycką, tj. baśnią Hansa Christiana Andersena o księżniczce (w tę „rolę” wcielił się klarnet) i świniarczyku (reprezentowanego przez fagot).

Hindemith o swojej muzyce pisał, że nie potrafi jej wyjaśnić, zanalizować, gdyż nie da się opowiedzieć o niej w kilku słowach. Woli za to w tym czasie skomponować coś nowego. Pięć utworów na orkiestrę smyczkową powstało w 1927 roku. Był to czas gdy artysta zainteresował się ideą Gebrauchsmusik, która polegała na zniesieniu przedziału między współczesnym twórcą a nieprofesjonalnym odbiorcą. Utwór początkowo przeznaczony był do celów ćwiczebnych dla zaawansowanych studentów.

Wszystkie te dzieła wykona Orkiestra Leopoldinum pod batutą szwedzkiego dyrygenta Oli Rudnera. Partie solowe usłyszymy w wykonaniu Katarzyny Zdybel (związanej z Orkiestrą Filharmonii Wrocławskiej) oraz duńskiego klarnecisty Johna Kruse.

16.02.2013, sobota, godz. 18:00
Wrocław, sala koncertowa Filharmonii
Koncert Wrocławskiej Orkiestry Kameralnej Leopoldinum

Ole Rudner – dyrygent
Katarzyna Zdybel – fagot
John Kruse – klarnet
Wrocławska Orkiestra Kameralna Leopoldinum

Program:
P. Hindemith – Pięć utworów na orkiestrę smyczkową op. 44
R. Strauss – Duo Concertino na klarnet, fagot i smyczki
W.A. Mozart – Divertimento F-dur KV 247

Powiązane wpisy


Drogi czytelniku, nasza strona internetowa korzysta z plików cookies
Więcej informacji na ten temat znajdziesz tutaj.

Prawa autorskie © 2010-2014 NEWSFix Magazine.
Wszelkie prawa zastrzeżone.

Powrót do góry