Obraz z Luwru zniszczony przez chorą kobietę

AKTUALNOŚCI, CIEKAWOSTKI, MEDIA, ROZRYWKA, ŚWIAT

Słynny obraz Eugene’a Delacroix „Wolność wiodąca lud na barykady” został zniszczony przez niezrównoważoną kobietę w jednej z filii Luwru w Lens. Incydent ma związek z zamachami 11 września.

28-latka na znanym obrazie napisała markerem nazwę grupy kwestionującej oficjalnie przyjęty przebieg wydarzeń zamachu z 11 września 2001 roku w Stanach Zjednoczonych (nazwa grupy: AE911). Organizacja ta stworzyła nawet petycję w internecie podpisaną już przez blisko 19 tysięcy osób, w której domaga się przeprowadzenia niezależnego śledztwa w sprawie zamachów sprzed prawie 12 lat.

Eugène Delacroix

Eugène Delacroix

Do wydarzenia doszło w niewyjaśnionych okolicznościach. Kobieta ostatecznie została zatrzymana przez strażnika muzeum i oddana w ręce policji, która potwierdziła chorobę psychiczną 28-latki. Obraz aktualnie jest badany. Bardzo możliwe, że zostanie przetransportowany do Paryża, bądź odrestaurowany na miejscu.

Warto podkreślić, że jest to jeden z bardziej znanych obrazów w kulturze masowej i jedno z największych dzieł Delacroix. Dzieło znajduje się między innymi na banknocie stufrankowym, a nie tak dawno grupa muzyczna Coldplay użyła go na swojej płycie Viva la Vida.

Amadeusz Bielatowicz

Powiązane wpisy


Drogi czytelniku, nasza strona internetowa korzysta z plików cookies
Więcej informacji na ten temat znajdziesz tutaj.

Prawa autorskie © 2010-2014 NEWSFix Magazine.
Wszelkie prawa zastrzeżone.

Powrót do góry