Zachowaj zdrowie dzięki chińskiej herbacie!

AKTUALNOŚCI, KUCHNIA, POLSKA, STYL ŻYCIA, ZDROWIE I URODA

Prozdrowotne działanie herbaty znane jest od tysiącleci. Chińczycy piją ją ze względu na jej pozytywny wpływ na zdrowie. Herbata jest niskokaloryczna i bogata w białka i witaminy. Herbata wspomaga odchudzanie, obniża ciśnienie krwi i chroni serce, chroni przed szkodliwymi skutkami promieniowania elektromagnetycznego, zapobiega cukrzycy, wzmacnia kości. Liście zielonej herbaty zawierają silne przeciwutleniacze zmniejszające ilość wolnych rodników w organizmie.

fot. newsfix.pl

fot. newsfix.pl


Chińczycy od wieków wykorzystują białą herbatę, by zwalczyć przeziębienie i gorączkę u dzieci. Zawarte w herbacie flawonoidy wzmacniają kości i chronią zęby przed próchnicą. W Chinach spotkamy najwięcej odmian herbaty. Większość chińskich herbat to herbaty zielone. Dzięki temu, że nie są poddawane fermentacji zachowują więcej składników odżywczych i chlorofil. Do najsłynniejszych należą Longjing i Bi Luo Chun. Mniej znaną chińską herbatą jest herbata żółta, której proces produkcji jest podobny do herbaty zielonej, tyle, że jej liście usypywane są w stertę i „kiszone” a napar z niej ma kolor żółty.

Popularna u nas herbata czarna w Chinach zwana jest czerwoną. Poddawana fermentacji daje napar w kolorze czerwonym. Najbardziej znane i ceni one są Yunnan, Zheng Shan Xiao Zhong. Białą herbatę otrzymuje się w wyniku ogrzewania na parze i suszenia. Ma ona wyjątkowy smak i aromat. Za najsłynniejsze uważa się Bai Mu Dan(Biała Piwonia) oraz Baihao Yinzhen. Herbatę ciemną ( u nas znana odmiana Pu-erh) otrzymuje się poddając fermentacji i prasując liście. Wyjątkową odmianą chińskiej herbaty jest herbata oolong. Proces fermentacji tej herbaty jest skrócony o połowę i otrzymuje się produkt pośredni między herbatą zieloną i czarną.

Liście tej herbaty po zaparzeniu są czerwone na brzegach a w środku zielone. Najpopularniejsze odmiany to: Wu Yi Yan, Tie Guan Yin i Tajwan .Zimą polecana jest herbata czerwona z uwagi na swoje rozgrzewające właściwości. Wiosna , lato i jesień to pory roku z herbatką zieloną. Na zdrowie!

(Źródło: ”Tao chińskiej herbaty. Kulturowy i praktyczny przewodnik”.

Powiązane wpisy


Drogi czytelniku, nasza strona internetowa korzysta z plików cookies
Więcej informacji na ten temat znajdziesz tutaj.

Prawa autorskie © 2010-2014 NEWSFix Magazine.
Wszelkie prawa zastrzeżone.

Powrót do góry