Brak pieniędzy na biathlon

AKTUALNOŚCI, POLSKA, SPORT

Nieco w cieniu mistrzostw świata w narciarstwie klasycznym odbywały się mistrzostwa Europy, a wcześniej Mistrzostwa Świata w biathlonie w Novym Mescie. Na obydwu imprezach sukcesy odnosiły polskie reprezentantki.

fot. Marc Schuelper

fot. Marc Schuelper

Oprócz srebra zdobytego przez Krystynę Pałkę, brązowy medal zdobyła Monika Hojnisz, która ledwie kila dni później z mistrzostw Europy w Bansko wróciła z trzema krążkami w tym jednym złotym. W polskim biathlonie kobiecym zatem w końcu coś ruszyło do przodu. Szkoda tylko, że nie ma pieniędzy na tę piękną zimową dyscyplinę.

Ministerstwo sportu podzieliło dyscypliny na „złote”, które dostaną najwięcej pieniędzy, „srebrne”, oraz te na szarym końcu, gdzie kurek znacząco zostanie zakręcony. Biathlon znalazł się w gronie tych drugich, jednak suma, którą otrzymał w 2012 roku nie jest zbyt duża, bo to zaledwie 2,36 miliona złotych. W 2013 roku ma być podobnie. Dla porównania przed igrzyskami olimpijskimi w 2010 roku budżet roczny sięgał nawet 4 milionów. Ministerstwo tłumaczy, że wszystko jest spowodowane brakiem sukcesów polskich biathlonistów na ostatniej olimpiadzie w Vancouver. Teraz, kiedy Monika Hojnisz przywiozła kolejne medale, sytuacja wcale nie ulegnie zmianie.

Zbigniew Waśkiewicz, prezes związku twierdzi, że sporty letnie otrzymują dużo więcej pieniędzy. Biathlon natomiast dostaje wyjątkowo mało, a w roku 2013 kwota będzie jeszcze mniejsza zdaniem prezesa.

Przykładem wręcz paradoksalnym były ostatnie informacje o tym, że medalistka mistrzostw świata i Europy, Monika Hojnisz właśnie, nie pojedzie na marcowy Puchar Świata w Rosji z powodu… braku pieniędzy. Sytuacja uległa zmianie tylko dlatego, że pomocy udzielił polski oddział Eurosportu, który współpracuje ze związkiem biathlonu. Nie rozwiązuje to jednak problemu, z którym biathlon się zmaga. Bez pieniędzy, dalsze sukcesy utalentowanych dziewczyn nie będą możliwe.

Autor: Amadeusz Bielatowicz

Źródło: Biathlon.com.pl; wikipedia.pl; dziennik.pl; sport.pl

Powiązane wpisy


Drogi czytelniku, nasza strona internetowa korzysta z plików cookies
Więcej informacji na ten temat znajdziesz tutaj.

Prawa autorskie © 2010-2014 NEWSFix Magazine.
Wszelkie prawa zastrzeżone.

Powrót do góry