Chorzy na pracę

AKTUALNOŚCI, BIZNES, GOSPODARKA, POLSKA, ŚWIAT

Jak każdy nałóg i pracoholizm zaczyna się niewinnie. Na początku to kilka godzin więcej. Sporadyczne nadgodziny łatwo przeradzają się w coraz częstsze przesiadywanie w miejscu zatrudnienia. Wolne weekendy zamiast spędzać w domu, pracoholik przeznacza na dodatkowe zajęcia, które przynosi potem do domu.

photo: stock.xchng

photo: stock.xchng

To co w zamierzeniu miało przynosić same tylko korzyści obraca się przeciwko niemu odbierając wszystko co ważne. Sytuacji nie ujawnia fakt, że u podstaw pracoholizmu leży wiele czynników. Ich wspólna zależność utrudnia odnalezienie oraz eliminację każdego z osobna.

Możliwe jednak jest wyodrębnienie początkowych symptomów nałogu pracy. Jednym z nich jest niechęć do podziału obowiązków. Pracoholik sądzi, że nikt nie wykona pracy tak dobrze jak on, a moment, w którym opuszcza firmę może zagrozić jej stabilności. Sądzi, że jego obecnośc jest neizbędna dla dalszego jej funkcjonowania.

Okazuje się, że pracodawcy niechętnie patrzą na osoby zdradzające predyspozycje do pracoholizmu. Taki pracownik przestaje być efektywny, traci zdrowie, nie potrafi obiektywnej odnieść się do swojej pracy. Wreszcie pracoholików częściej dotyka zespół wypalenia zawodowego.

Autor: Ewa Grześkow

Źródło: http://www.pracuj.pl/rynek-pracy-w-polsce-pracoholizm-pozornie-szlachetny-nalog.htm#top http://www.osrodek-janochy.pl/leczenie-uzaleznien/uzalenienia/pracoholizm.html

Powiązane wpisy


Drogi czytelniku, nasza strona internetowa korzysta z plików cookies
Więcej informacji na ten temat znajdziesz tutaj.

Prawa autorskie © 2010-2014 NEWSFix Magazine.
Wszelkie prawa zastrzeżone.

Powrót do góry