Młodzież polonijna zainteresowana studiami w Polsce

AKTUALNOŚCI, NAUKA, POLSKA, ŚWIAT

13 polskich uczelni zaprezentowało w niedzielę w konsulacie RP w Nowym Jorku młodzieży polonijnej ofertę kształcenia w Polsce w języku angielskim. Największe zaciekawienie wzbudziły studia medyczne.

Barbara Syska wybiera się do Collegium Medicum Uniwersytetu Jagiellońskiego. „Zakochałam się w medycynie, lubię biologię i chemię. Jest to świetna szkoła, byłam ją zwiedzać z mamą. Mam rodzinę w Krakowie, kocham Polskę i chcę tam studiować” – powiedziała PAP.

Niezależnie od medycyny potencjalni kandydaci interesowali się podczas II Targów Edukacyjnych Uczelni Polskich możliwościami kształcenia na politechnikach, oraz na takich kierunkach, jak biznes międzynarodowy, finanse, księgowość, handel, ekonomia i zarządzanie. Były osoby zaciekawione naukami ścisłymi, a nawet mniej popularnymi – humanistycznymi z historią włącznie.

sxc/eieio1948

sxc/eieio1948

Najwięcej w Polsce zagranicznych słuchaczy medycyny, farmacji, stomatologii i fizykoterapii (blisko 900) skupia Uniwersytet Medyczny im. Karola Marcinkowskiego w Poznaniu. Według Renaty Decowskiej reprezentującej stały nowojorski punkt konsultacyjny tej uczelni kształceniem w języku angielskim zainteresowało się blisko 100 osób.

„Pytali o wymagania, koszty i pomoc finansową. Nie wszyscy wiedzieli, że nasze studia mają pełną akredytację, są uznawane tak samo jak amerykańskie, z tym że studenci muszą zdawać takie same egzaminy, jak studenci z USA” – wyjaśniła PAP.

Także Uniwersytet Jagielloński przyciągał największą uwagę zgromadzonych medycyną.

Jak powiedział PAP dr hab. Piotr Horbatowski z UJ zaciekawienie wzbudziły także kursy języka polskiego oferowane przez Centrum Języka i Kultury Polskiej w Świecie dla obcokrajowców oraz Polaków mieszkających za granicą.

„Nasza szkoła letnia po raz pierwszy proponowała w zeszłym roku młodzieży dwutygodniowy obóz +Lato odkrywców+, gdzie można się pouczyć polskiego, brać udział w różnych warsztatach, zwiedzać i poznać uniwersytet” – tłumaczył naukowiec.

Organizatorami targów są Centrala Polskich Szkół Dokształcających w Ameryce(CPSD), Konsulat Generalny RP w Nowym Jorku oraz krakowskie Stowarzyszenie MANKO zajmujące się organizacją kampanii społecznych, edukacyjnych, zdrowotnych itp.

Dr Dorota Andraka, prezes CPSD oszacowała, że impreza skupiła ok. 500 uczniów. „Do konsulatu przyszli przede wszystkim uczniowie szkół polonijnych. Byli także uczniowie amerykańskich szkół średnich. Mamy zarazem wskazania, by na drugi rok dotrzeć do młodzieży USA pochodzącej z innych krajów” – zapowiadała dr Andraka.

W przekonaniu szefa MANKO Łukasza Salwarowskiego niepokojące jest to, że polskie uczelnie są w Europie w najmniejszym stopniu umiędzynarodowione. Stąd zrodziła się potrzeba akcji promującej je za granicą.

W USA takie działania prowadzimy w Houston, Chicago, a w tym roku po raz pierwszy w Nowym Jorku” – tłumaczył w rozmowie z PAP Salwarowski.

Jego zdaniem młodzież mieszkającą w USA mogą zachęcić do studiów w Polsce przede wszystkim co najmniej kilkakrotnie niższe koszty kształcenia, a dla osób z paszportami RP studiujących po polsku mogą być bezpłatne. Dyplomy polskie, dodał, są coraz bardziej rozpoznawalne i uznawane w Ameryce, z tym że czasem trzeba zrobić nostryfikację, lub coś uzupełnić.

Za inne powody zainteresowania studiami w Polsce szef MANKO uznał pragnienie powrotu do korzeni oraz skorzystania z szansy zdobycia atrakcyjnego atutu, jakim jest drugi język.

W nowojorskich targach brali udział też m.in. przedstawiciele Uniwersytetu Warszawskiego, Politechniki Krakowskiej, Państwowej Wyższej Szkoły Informatyki i Przedsiębiorczości w Łomży, oraz Akademii Sztuk Pięknych w Gdańsku.

źródło: www.naukawpolsce.pap.pl

Powiązane wpisy


Drogi czytelniku, nasza strona internetowa korzysta z plików cookies
Więcej informacji na ten temat znajdziesz tutaj.

Prawa autorskie © 2010-2014 NEWSFix Magazine.
Wszelkie prawa zastrzeżone.

Powrót do góry