Animowany świat Japonii (część II)

AKTUALNOŚCI, FILM, POLSKA, ROZRYWKA, ŚWIAT

Ikoną i zarazem najwybitniejszym artystą japońskiej animacji jest Hayao Miyazaki. Twórca, którego popularność i uznanie wykracza poza granice własnego kraju. Jego dzieła zachwycają ludzi z różnych kręgów kulturowych i szerokości geograficznych. Jest niewątpliwe mistrzem gatunku, którego praca wielokrotnie doceniana była na różnego rodzaju festiwalach i przeglądach. Wraz ze swoim przyjacielem Isao Takahatą (znanym, jako autor antywojennej animacji „Grobowiec świetlików”, z 1988 roku) założył studio Ghibli.
spirited away-poster
„Spirited Away: W krainie Bogów” Miyazakiego z 2002 roku, uważane jest za arcydzieło gatunku. Świadczą już o tym same zdobyte nagrody: Oscar z 2003 roku dla najlepszego długometrażowego filmu animowanego i Złoty Niedźwiedź, przywieziony w 2002 roku z berlińskiego festiwalu filmowego, to najbardziej prestiżowe z nich.

Tym, co zachwyca w tym filmie najbardziej, jest rozbudowana i prowadzona w niezwykle wciągający sposób fabuła. Chociaż film trwa ponad dwie godziny, na twarzy widza trudno znaleźć znużenie. Przez cały film, emocje znajdują się na najwyższym poziomie. Jesteśmy nieustannie wciągani w przygody głównej bohaterki, kibicujemy jej w zmaganiach, odczuwamy jej strach i radość. Każda z postaci, nawet gdy gra tylko podrzędną rolę, jest wnikliwie zarysowana, a jej charakter odzwierciedlony zostaje w wyglądzie.

Główną bohaterką filmu jest zwyczajna dziesięciolatka, o imieniu Chihiro. Poznajemy ją w niezwykle ważnym dla niej momencie życia. Wraz z rodzicami, przeprowadza się do innego miasta. Zostaje zmuszona do porzucenia dotychczasowego życia, dawnej szkoły, starych przyjaciół. Nie jest to jednak jedyne wyzwanie, jakie stawia przed nią życie. W czasie podróży do nowego miejsca zamieszkania rodzina gubi drogę i dociera do tajemniczego tunelu. Po jego przejściu postacie trafiają do innego, równoległego świata, który swoją atmosferą wzbudza nieufność jedynie u małej bohaterki.

Rodzice uosabiają ideę konsumpcji. Jeżdżą drogim, niemieckim samochodem i ignorują religijne znaki, które znajdują się w okolicy mistycznego obszaru. Kiedy w opuszczonym mieście odkrywają suto zastawione jedzeniem stoły, bez zastanowienia siadają do nich i spożywają przygotowane smakołyki. Nie potrafią przestać jeść. Za zły czyn spotyka ich kara, zmieniają się w zwierzęta (świnie) i tylko Chihiro może ich odczarować.

W tym miejscu zaczyna się główny wątek filmu. Od teraz, śledzić będziemy niezwykłe przygody dziesięciolatki. Dziewczynka poddana zostanie niezwykle trudnym i wymagającym próbom, które pokona czystością i niewinnością swego serca.

Aby móc przeżyć w nieprzyjaznym dla siebie świecie i odmienić swoich rodziców, musi podjąć ciężką pracę. Cała akcja, od tej pory, rozgrywać się będzie w łaźni dla Bogów. Miejscu niezwykle istotnym dla japońskiej kultury, ponieważ w łaźni oczyszcza się przede wszystkim duszę, a nie ciało.

Na naszych oczach, przewinie się cała galeria niezwykle dziwnych, czasem i strasznych postaci, które trudno jednoznacznie zaklasyfikować, jako złe lub dobre. Okazuje się, że gdy dajemy coś dobrego od siebie, możemy liczyć na to samo z ich strony. Sztandarowe i proste prawdy, a jednak swoją niewinnością i czystością potrafią chwycić za serce nawet dorosłego widza. W świecie tym, każdy, o ile tego potrzebuje, otrzymuje pomoc, a nawet wybaczenie.

Sigurlin

Powiązane wpisy


Drogi czytelniku, nasza strona internetowa korzysta z plików cookies
Więcej informacji na ten temat znajdziesz tutaj.

Prawa autorskie © 2010-2014 NEWSFix Magazine.
Wszelkie prawa zastrzeżone.

Powrót do góry