Ostatnie dni zgłoszeń do konkursu ASTROBOT

AKTUALNOŚCI, NAUKA, POLSKA

Jeszcze do 28 marca gimnazjaliści mają szansę zgłosić się do konkursu ASTROBOT. Mają szansę wygrać wycieczkę do amerykańskiego Centrum Kosmicznego im. J. F. Kennedy’ego na Przylądku Canaveral.

Organizatorami konkursu są Mars Society Polska wraz z Krajowym Funduszem na rzecz Dzieci. W projekcie mogą brać udział wszyscy gimnazjaliści zainteresowani kosmosem, naukami ścisłymi, przyrodniczymi i technicznymi.

fot. NASA

fot. NASA

Konkurs składa się z dwóch etapów. Do 28 marca 2013 r organizatorzy czekają na uczniowskie eseje – projekty kosmicznej misji badawczej. Praca powinna mieć formę tekstu o objętości do 4 stron. Należy opisać cele misji i sposób ich realizacji (praca może zawierać rysunki, zdjęcia, schematy). W konkursie mogą rywalizować wyłącznie samodzielne prace.

Autorzy najlepszych projektów zostaną zaproszeni do drugiego etapu. W kwietniu b.r. w Centrum Nauki Kopernik w Warszawie odbędą się warsztaty robotyczne, tam uczestnicy podzieleni na grupy będą pracować wspólnie nad budową prototypu robota z klocków LEGO Mindstorms. Najlepsza drużyna zdobędzie nagrodę główną – wycieczkę do Kennedy Space Center na Florydzie (USA).

„Kosmos wciąż pozostaje tajemnicą, jest jeszcze wiele pytań, na które nie udało się odpowiedzieć naukowcom. Wyobraźnia młodzieży często wpisuje się w późniejsze naukowe odkrycia. Pomysły przedstawiane przez dzieci i młodzież są zawsze świeże i nowatorskie. Właśnie dlatego niezwykle ważne jest zachęcanie uczniów do udziału w projektach związanych z nauką. Organizując ten konkurs w formie warsztatów i wspólnej zabawy w laboratorium robotycznym Centrum Nauki Kopernik chcemy popularyzować wśród uczniów nauki ścisłe, przyrodnicze i techniczne. Zachęcamy gimnazjalistów nie tylko do rozwijania swoich zainteresowań astronomią i astronautyką, ale też do samodzielnej pracy badawczej” – mówi Tomasz Kuciński z Mars Society Polska.

„O tym, że nasi uczniowie mogą robić wartościowe +dorosłe+ badania przekonujemy się od lat, śledząc kolejne sukcesy Polaków w Konkursie Prac Młodych Naukowców UE. Coraz więcej młodych ludzi zajmuje się technologiami kosmicznymi. Doskonałym przykładem mogą tu być studenci-konstruktorzy łazików marsjańskich, którzy w prestiżowych międzynarodowych zawodach University Rover Challenge zwyciężyli” – dodaje Łukasz Partyka z Krajowego Funduszu na rzecz Dzieci.

Więcej informacji i regulamin na stronie konkursu: www.astrobot.pl

źródło: www.naukawpolsce.pap.pl

Powiązane wpisy


Drogi czytelniku, nasza strona internetowa korzysta z plików cookies
Więcej informacji na ten temat znajdziesz tutaj.

Prawa autorskie © 2010-2014 NEWSFix Magazine.
Wszelkie prawa zastrzeżone.

Powrót do góry