W tym tygodniu Księżyc obok Spiki i Saturna

AKTUALNOŚCI, NAUKA, POGODA, POLSKA

W Wielki Czwartek i Wielki Piątek Księżyc spotka się na sferze niebieskiej ze Spiką i Saturnem – poinformował PAP dr hab. Arkadiusz Olech z Centrum Astronomicznego PAN w Warszawie.

„Przez dwa wieczory – w najbliższy czwartek i piątek – będziemy mogli podziwiać spotkanie Księżyca tuż po pełni z dwoma jasnymi obiektami. Pierwszej nocy Srebrny Glob zbliży się do Spiki – najjaśniejszej gwiazdy z konstelacji Panny, a kolejnej do Saturna” – opisał astronom.

stock.xchng

stock.xchng

Dodał, że Księżyc i Spica najbliżej siebie znajdą się 28 marca o godz. 15.48 naszego czasu. „Problem w tym, że o tej porze w Polsce znajdują się jeszcze pod horyzontem. Na ich obserwacje będziemy musieli więc poczekać do okolic godziny 22, kiedy to oba ciała znajdziemy niespełna 20 stopni nad południowo-wschodnim horyzontem. O tej porze będzie je dzielił dystans 3,5 stopnia” – zaznaczył naukowiec.

Około doby później dojdzie do kolejnej koniunkcji. „Księżyc i Saturn najbliżej siebie znajdą się o godzinie 19.13, ale ten czas jest także zbyt wczesny do obserwacji. W tym przypadku musimy poczekać do okolic godziny 23, kiedy to Srebrny Glob i planeta z pierścieniami będą świecić około 15 stopni nad południowo-wschodnim horyzontem. Dystans je dzielący w tym momencie wyniesie 4,5 stopnia” – zapowiedział dr Olech.

Choć oba zjawiska będą doskonale widoczne gołym okiem to – zdaniem astronoma- do ich obserwacji warto użyć lornetki. „Instrumenty klasy 7×50, 10×50 czy 8×56 mają na tyle duże pole widzenia, że pozwolą podziwiać każde z tych spotkań w pełnej krasie” – zapewnił.

źródło: www.naukawpolsce.pap.pl

Powiązane wpisy


Drogi czytelniku, nasza strona internetowa korzysta z plików cookies
Więcej informacji na ten temat znajdziesz tutaj.

Prawa autorskie © 2010-2014 NEWSFix Magazine.
Wszelkie prawa zastrzeżone.

Powrót do góry