Jak pomalować jajka wielkanocne naturalnymi barwnikami?

AKTUALNOŚCI, POLSKA, STYL ŻYCIA

Wielu z nas co roku zastanawia się, w jaki sposób pokolorować wielkanocne jaja, tak, by ładnie wyglądały w koszyku, ale by również były praktyczne w skonsumowaniu podczas świątecznego śniadania. Co wybrać?

Najłatwiejszym sposobem jest kupienie barwników w sklepie, ale te często wywołują uczulenie, więc polecamy barwić naturalnymi barwnikami. Jak zrobić taką eko-pisankę?

Po pierwsze ważne jest, by wybrać jajka z oznaczeniem ,,0’’(chód ekologiczny), ewentualnie ,,1’’(wolny wybieg), gdyż dzięki takiej hodowli zwierzęta cierpią najmniej. Warto też, by kupować jajka o jasnej skorupce, gdyż łatwiej się farbują i mają ładniejszy kolor. Należy pamiętać, że im dłużej gotujemy jaja, tym mają one bardziej intensywny kolor.

Kolor brązowy i beżowy:
Taki kolor jest najłatwiejszy w uzyskaniu i jest najpopularniejszym i najczęściej używanym sposobem. Potrzebujemy tylko kilku wysuszonych łusek zwykłej cebuli, które trzeba najpierw zamoczyć, a potem zagotować, by uwolnił się barwnik. Następnie do tak przygotowanej zabarwionej wody dodajemy wcześniej umyte jajka i gotujemy 10 min, jeżeli mają być one na twardo.

Różowy:
Taki odcień uzyskuje się za pomocą tartych buraków, soku buraczanego lub samych łupin.

Czerwony:
Kolor czerwony można uzyskać również dzięki łuskom czerwonej cebuli. Należy postępować tak, jak w przypadku farbowania za pomocą łusek zwykłej cebuli.

Żółty:
By otrzymać ten kolor będzie nam potrzebna przyprawy curry lub kurkumy, którą dodajemy do gotującej się wody z jajami. Można też wykorzystać herbatę, lecz kolor wyjdzie wówczas jasnożółty lub jasnobrązowy.

Jak widać, sposoby na otrzymanie tak różnorodnej gamy kolorów nie są czasochłonne, a dostarczają wiele zabawy i przede wszystkim barwniki te są zdrowe i ekologiczne. Życzymy miłej zabawy i smacznego!

AK

Powiązane wpisy


Drogi czytelniku, nasza strona internetowa korzysta z plików cookies
Więcej informacji na ten temat znajdziesz tutaj.

Prawa autorskie © 2010-2014 NEWSFix Magazine.
Wszelkie prawa zastrzeżone.

Powrót do góry