Jan Sobczyk wśród kierujących badaniami nad neutrinami

AKTUALNOŚCI, NAUKA, POLSKA

Prof. Jan Sobczyk z Uniwersytetu Wrocławskiego został członkiem międzynarodowego 16-osobowego zespołu do spraw badań neutrinowych. Grupę powołał komitet koordynujący budowę i wykorzystanie już istniejących akceleratorów cząstek – International Committee for Future Accelerators.

W międzynarodowym zespole znalazło się sześciu fizyków z Europy i po pięciu z Ameryki oraz Azji. Naukowcom przewodniczy prof. Kenneth Long z londyńskiego Imperial College.

fotolia

fotolia

„Zadaniem zespołu będzie koordynacja i rozwój międzynarodowych eksperymentów neutrinowych w istniejących akceleratorach oraz promocja współpracy nad tzw. fabrykami neutrin, czyli intensywnymi źródłami tych cząstek do przyszłych eksperymentów” – informuje na swojej stronie internetowej Uniwersytet Wrocławski.

Jan Sobczyk ukończył fizykę teoretyczną na Uniwersytecie Wrocławskim w 1979 roku. W czasie studiów i zaraz po nich był mocno zaangażowany w działalność opozycji demokratycznej i „Solidarności”. Doktorat zrobił w International School of Advanced Studies w Treście w 1986 roku. Na Uniwersytecie Wrocławskim pracuje od 1987 roku. Habilitację uzyskał w 1999 roku, a tytuł profesorski w 2010 roku.

Obecnie kieruje Zakładem Fizyki Neutrin w Instytucie Fizyki Teoretycznej UWr. Neutrinami zajmuje się od 12 lat. Uczestniczy m.in. w pracach dwóch dużych międzynarodowych grup badających neutrina – jest członkiem eksperymentu MINERvA prowadzonego w amerykańskim Laboratorium Fermiego oraz T2K realizowanego w japońskim laboratorium w Tokai na wyspie Honsiu.

źródło: www.naukawpolsce.pap.pl

Powiązane wpisy


Drogi czytelniku, nasza strona internetowa korzysta z plików cookies
Więcej informacji na ten temat znajdziesz tutaj.

Prawa autorskie © 2010-2014 NEWSFix Magazine.
Wszelkie prawa zastrzeżone.

Powrót do góry