Hiszpańska dominacja w Lidze Mistrzów

AKTUALNOŚCI, PIŁKA NOŻNA, SPORT, ŚWIAT

Nic chyba nie elektryzuje kibica piłkarskiego tak bardzo jak rozgrywki Ligi Mistrzów. Oczywiście mówimy o piłce klubowej. Kiedyś rozgrywki te nosiły nazwę Pucharu Europy Mistrzów Klubowych. Od 1992 roku kontynuacją jest właśnie Champions League. Spróbujmy przeanalizować jak w ostatnich latach rozkładały się siły tych rozgrywek w odniesieniu do konkretnych krajów.

Trzeba jednak powrócić do początku, czyli roku 1993, kiedy to odbył się pierwszy finał rozgrywek pod nazwą Liga Mistrzów. Triumfował wtedy Olimpique Marsylia, który w finale pokonał Milan 1:0. Włosi jednak już rok później sięgnęli po trofeum, nokautując Barcelonę w finale 4:0. W drugiej połowie lat 90. Ligę Mistrzów wygrywały Ajax, Juventus, Borussia Dortmund, Real Madryt oraz Manchester United.

500px-Flag_of_Spain.svg

W ostatnich trzynastu edycjach europejskie rozgrywki na najwyższym poziomie zdecydowanie zdominowały kluby hiszpańskie i angielskie. Zwłaszcza jeśli chodzi o kila ostatnich sezonów. Jako dowód należy podać, że od roku 2005, za każdym razem, z wyjątkiem 2010 roku, w finale Ligi Mistrzów grał jakiś zespół angielski. Trzykrotnie w tym czasie kluby z Wysp sięgały po trofeum. W 2008 w półfinałach obok Barcelony znalazły się trzy kluby angielskie: Chelsea, Liverpool i Manchester United. Od 2000 roku pięć razy puchar ten trafiał do klubów z Hiszpanii. Dwa razy do Realu Madryt i trzykrotnie do Barcelony. W tym sezonie natomiast, już w ćwierćfinale nie mamy żadnego angielskiego klubu. Na pocieszenie dla fanów Premiership, trzy z nich znalazły się w ćwierćfinałach Ligi Europy.

Do walki o triumf w Lidze Mistrzów na przestrzeni ostatnich lat zdołały włączać się zespoły z Włoch, a także rodzynek z Niemiec – Bayern Monachium. Bawarczycy wygrali Champions League po raz ostatni w 2001 roku w finale z Valencją. W ciągu trzech ostatnich lat dwukrotnie przegrywali w finale. Teraz także są na dobrej drodze, by znów powalczyć o trofeum. Do trzech razy sztuka… . Hiszpanie również nie odpuszczają. Wciąż w grze są przecież trzy zespoły z tego kraju.

A.Bielatowicz

Powiązane wpisy


Drogi czytelniku, nasza strona internetowa korzysta z plików cookies
Więcej informacji na ten temat znajdziesz tutaj.

Prawa autorskie © 2010-2014 NEWSFix Magazine.
Wszelkie prawa zastrzeżone.

Powrót do góry