Bigas Luna nie żyje

AKTUALNOŚCI, ŚWIAT

Kataloński reżyser zmarł w niedzielę, w swoim domu w Tarragonie, po wieloletniej walce z rakiem. Miał 67 lat. Luna należy do czołowych przedstawicieli hiszpańskiego kina. Uważa się go za odkrywcę talentu Penelope Cruz oraz Javiera Bardema.

stock.xchng

stock.xchng


Zresztą para (prywatnie małżeństwo) spotkała się pierwszy raz na planie najbardziej znanego dzieła artysty – „Szynka, szynka” z 1992 roku. Obraz zdobył nagrodę Złotego Lwa na festiwalu w Wenecji. Urodzony w 1946 roku reżyser swoją karierę zaczął w latach 70-tych, a jego dzieła szybko uznano za przejaw wolności w hiszpańskim kinie. Pierwszy międzynarodowy sukces przyniósł mu thriller „Bilbao”, wyświetlany podczas festiwalu w Cannes w 1978 roku. Do innych znanych tytułów dodać można także „Lolę” (1986) oraz „Udrękę” (1987).

Luna najczęściej łączył w swoich filmach napięcie i erotyzm, chętnie portretował bohaterów, którymi zawładnęły wielkie namiętności. Do swojej śmierci intensywnie pracował nad najnowszym projektem – „Segon origen”, będącym adaptacją powieści science-fiction. Luna miał żonę i trzy córki.
Sigurlin

http://www.latintimes.com/articles/2576/20130408/bigas-luna-dies-dead-how-jamon-director.htm

Powiązane wpisy


Drogi czytelniku, nasza strona internetowa korzysta z plików cookies
Więcej informacji na ten temat znajdziesz tutaj.

Prawa autorskie © 2010-2014 NEWSFix Magazine.
Wszelkie prawa zastrzeżone.

Powrót do góry