Rogert Ebert przegrał walkę z chorobą nowotworową

AKTUALNOŚCI, FILM, ROZRYWKA

Amerykański krytyk filmowy chorował na raka tarczycy i gruczołu ślinowego od 2002 roku. Ani diagnoza, ani komplikacje w leczeniu nie stały się dla niego przeszkodą w aktywnej pracy. Nawet usunięcie części kości szczękowej nie pozbawiło go apetytu na recenzowanie. Elbert do śmierci publikował w Chicago Sun-Times. Do smutnego wydarzenia doszło 4 kwietnia.

fot. Rebert/cc.3.0

fot. Rebert/cc.3.0

Absolwent uniwersytetu stanu Illinois w Champaign był zdobywcą wielu nagród. Jako pierwszy w historii krytyk filmowy otrzymał nagrodę Pulitzera (1975) oraz dla najlepszego recenzenta filmowego na Cinema Mundi w Łodzi (2011). „Złotą Ciupagę” przyznano Ebertowi w 2010 podczas Festiwalu Filmu Polskiego w Ameryce. Organizatorzy doceniło wkład w promowanie filmów europejskich za oceanem, szczególnie zaś kina polskiego, które Ebert uważał za jeden ze skarbów świata.

 Śmierć 70-letniego krytyka wstrząsnęła wszystkimi. Dwa dni przed śmiercią podał informację o podjęciu radioterapii, a trzy tygodnie wcześniej opublikował ostatnią recenzję. Ostre poglądy przysporzyły mu wielu zwolenników. Szczególnie w pamięci pozostaje dysputa wywołana w 2007, a dokładniej stwierdzenie, że „gry wideo nigdy nie będą sztuką”. Trzy lata po burzy przyznał jednak, że możliwe jest, iż sytuacja gier kiedyś się zmieni i mają one szansę zostać sztuką wysoką.

Autor: Ewa Grześkow

Źródło: http://www.polskieradio.com/news_det.aspx?id=89809&kat=19 http://www.filmweb.pl/news/Nie+%C5%BCyje+legendarny+krytyk+filmowy+Roger+Ebert-94545

Powiązane wpisy


Drogi czytelniku, nasza strona internetowa korzysta z plików cookies
Więcej informacji na ten temat znajdziesz tutaj.

Prawa autorskie © 2010-2014 NEWSFix Magazine.
Wszelkie prawa zastrzeżone.

Powrót do góry