Speedway w Polsce od podszewki

AKTUALNOŚCI, POLSKA, SPORT, ŻUŻEL

Żużel jest sportem popularnym w Polsce, lecz głównie w rejonach miast, w których jest uprawiany. Ośrodków tych jest naprawdę niewiele, więc nigdy speedway nie będzie tak powszechny jak inne dziedziny sportu. Obecnie mamy 21 aktywnie działających klubów żużlowych z Polski plus dwa zagraniczne, które na specjalnych warunkach startują w naszych ligach – jeden z Łotwy, drugi z Ukrainy. Głównym trofeum klubowym w naszym kraju jest oczywiście mistrzostwo Polski. Który klub najczęściej po nie sięgał?

sxc

sxc


Zanim odpowiemy na to pytanie, należy zaznaczyć, że w Polsce są trzy ligi żużlowe. Ekstraliga (obecnie 10 drużyn), I liga (siedem zespołów) oraz II liga (sześć drużyn). Kluby ścigające się w ekstralidze walczą o mistrzostwo kraju. Oficjalnie rozgrywki te nazywane są Drużynowymi mistrzostwami Polski na żużlu.

Najczęściej w historii po złote medale sięgali żużlowcy Unii Leszno. To zdecydowanie najbardziej utytułowany klub żużlowy w Polsce. Trzynaście złotych, siedem srebrnych, a także siedem brązowych krążków tej drużyny. Po raz ostatni mistrzami Polski byli w roku 2010. Historia zna także przypadek z 1984 roku, kiedy mistrzostwo leszczynianom zostało odebrane. Wszystko w związku z oddanymi czterema wyścigami w meczu ostatniej kolejki przeciwko rzeszowskiej Stali. Ewidentnie były to przekupione gonitwy, w związku z czym wywalczony wtedy tytuł został odebrany.

Drugi w klasyfikacji medalowej znajduje się Rybnik. Czasy świetności tego klubu to głównie lata 60., a także początek kolejnej dekady. To właśnie w 1972 roku po raz ostatni zdobyli mistrzostwo, a złotych medali mają w sumie dwanaście.

Dalej w klasyfikacji jest Gorzów Wielkopolski, który ma siedem złotych krążków na koncie, podobnie jak Polonia Bydgoszcz. Aktualnym mistrzem Polski jest klub z Tarnowa, który w historii po ten tytuł sięgał trzy razy. Wszystkie triumfy już w 21. wieku. W ostatnich czterech latach dwukrotnie po mistrzostwo sięgała Zielona Góra.

A.Bielatowicz

Powiązane wpisy


Drogi czytelniku, nasza strona internetowa korzysta z plików cookies
Więcej informacji na ten temat znajdziesz tutaj.

Prawa autorskie © 2010-2014 NEWSFix Magazine.
Wszelkie prawa zastrzeżone.

Powrót do góry