Polak potrafi – Innowacyjny materiał opatrunkowy

AKTUALNOŚCI, NAUKA, POLSKA

Nowej generacji biomateriał, który może być wykorzystywany m.in. do opatrunków w medycynie, kosmetologii oraz weterynarii, opracowali naukowcy z Politechniki Gdańskiej. Materiał zdobył złoty medal na moskiewskiej wystawie innowacji „ARCHIMEDES – 2013”.

Opatrunki działają przeciwdrobnoustrojowo. Wyglądem przypominają gąbkę lub mają postać hydrożelową.

Jak poinformowało PAP biuro prasowe Politechniki Gdańskiej, innowacyjny biomateriał będzie stosowany głównie jako opatrunek na trudno gojące się rany skórne, zwłaszcza te zainfekowane gronkowcem złocistym.

stock.xchng

stock.xchng

„Poza opatrunkami wspomagającymi leczenie ran i blizn nasz materiał może być używany m.in. w materiałach chłodzących i rozgrzewających, maseczkach kosmetycznych, materiałach łagodzących skutki ukąszeń owadów oraz oparzeń słonecznych, a nawet jako płatki kosmetyczne” – wylicza kierownik zespołu, Grzegorz Gorczyca, doktorant w Katedrze Technologii Leków i Biochemii na Wydziale Chemicznym PG.

Jak informują przedstawiciele PG, ten biopolimerowy materiał wyróżnia się właściwościami przeciwutleniającymi, dużą chłonnością a także zapewnia wilgotne środowisko gojenia rany. Dobrze pochłania też zapachy i może szybciej niż inne opatrunki hamować krwawienie. Naukowcy z PG zwracają uwagę na to, że opatrunki są bardzo chłonne – 1 g biopolimeru wystarczyłby, aby związać nawet 50 g wysięku z ran.

Materiał został opracowany na bazie polimerów naturalnych – chitozanu (pochodnej chityny, która np. wchodzi w skład pancerzy stawonogów), kolagenu (powszechnego u kręgowców) i żelatyny, dzięki czemu jego wytwarzanie jest niedrogie. Koszt surowcowy materiału o wymiarach 12x12x4cm szacuje się na ok. 4 centy (ok. 12 groszy).

Technologia otrzymywania tych materiałów podlega ochronie z tytułu zgłoszenia patentowego, a w najbliższym czasie przewiduje się jej rozszerzenie w procedurze międzynarodowej.

W tym roku podczas targów ARCHIMEDES wystawcy z 20 krajów zaprezentowali ponad 1000 wynalazków i innowacyjnych technologii. Międzynarodowe jury przyznało polskim wynalazcom i naukowcom 15 złotych, 6 srebrnych i 4 brązowe medale oraz nagrody specjalne. Wynalazki były oceniane w 40 kategoriach.

źródło: www.naukawpolsce.pap.pl

Powiązane wpisy


Drogi czytelniku, nasza strona internetowa korzysta z plików cookies
Więcej informacji na ten temat znajdziesz tutaj.

Prawa autorskie © 2010-2014 NEWSFix Magazine.
Wszelkie prawa zastrzeżone.

Powrót do góry