Debata o broni palnej w USA

AKTUALNOŚCI, ŚWIAT

11 kwietnia miało miejsce głosowanie w senacie amerykańskim, które dotyczyło wzmocnienia kontroli w dostępie do broni palnej. 68 senatorów zagłosowało za podjęciem działań, natomiast 31 opowiedziało się przeciw tej sprawie. Inicjatorem debaty jest prezydent Barack Obama.

Głównymi celami w zapobieganiu takich tragedii jak w mieście Newtown, są kontrola nabywców broni, złączenie ograniczeń sprzeadży broni oraz większy nakład pieniężny na ochronę szkół. Wprowadzenie ograniczeń napotyka się z falą oporu nie tylko z przeciwnej partii. Do debaty włączyła się lobbystyczna organizacja National Rifle Association. NRA twierdzi, że każdy obywatel ma prawo do samoobrony, dlatego nie można zabrać mu prawa do posiadania broni palnej. Organizacja określa prawo do posiadania broni, jako fundament cywilizacji amerykańskiej.

sxc

sxc


Na stanowisko NRA odpowiedział demokratyczny senator Chris Murphy, mówiąc: „Wolność nie polega na posiadaniu broni dowolnego rodzaju w każdym miejscu i o każdym czasie. Wolność to także prawo do bezpieczeństwa przed wyrwaną spod kontroli przemocą. Jaki rodzaj wolności miały dzieci w Newtown, gdy stanął przed nimi uzbrojony w automatyczny karabin szaleniec?”

Podczas strzelaniny w szkole w Newtown, w stanie Connecticut, zginęło 20 dzieci i 6 dorosłych. Od tamtej pory podczas użycia broni palnej w Stanach Zjednoczonych poniosło śmierć 3 300 osób. Rodziny ofiar z Newtown, apelują i domagają się nowych praw, by ustrzec innych przed takimi tragediami.

J.Winczewska
źródło: pl.euronews.com/lewica24.pl

Powiązane wpisy


Drogi czytelniku, nasza strona internetowa korzysta z plików cookies
Więcej informacji na ten temat znajdziesz tutaj.

Prawa autorskie © 2010-2014 NEWSFix Magazine.
Wszelkie prawa zastrzeżone.

Powrót do góry