Toksyczny popcorn i nie tylko…

AKTUALNOŚCI, POLSKA, STYL ŻYCIA, ŚWIAT, ZDROWIE I URODA

Diacetyl (butanodion, DA) jest naturalnym produktem ubocznym fermentacji. Związek ten występuje naturalnie w napojach alkoholowych i jest używany w przemyśle jako wzmacniacz smaku. Jest jednym z dwóch związków odpowiedzialnych za charakterystyczny smak masła. Dlatego też, związek ten jest używany jako dodatek smakowy imitujący smak masła i jest dodawany do cukierków, popcornu, win, margaryn, oraz produktów bazujących na olejach.

W ostatnich latach diacetyl stał się niesławny, po tym jak odkryto, iż przyczynił się do wywołania choroby i śmierci grupy pracowników w różnych firmach, które dodawały diacetyl do produktów spożywczych. Problem dotyczył głównie młodych, zdrowych i niepalących mężczyzn. Wykryto u nich niezwykle rzadką chorobę tzw. zarostowe zapalenie oskrzelików (ang. bronchiolitis obliterans).

sxc

sxc


W roku 2000 Departament Zdrowia stanu Missouri zobligował agencję rządową The National Institute for Occupational Safety and Health (NIOSH) do ustalenia przyczyn prowadzących do rozwoju nietypowej choroby u pracowników firm produkujących popcorn. Po zbadaniu wszystkich przypadków chorobowych, NIOSH zarekomendował, aby pracownicy firm używających diacetyl, posiadali maski chroniące ich drógi oddechowe. Wyniki dochodzenia wykazały, że to opary diacetylu były przyczyną zarostowego zapalenia oskrzelików. W mediach popularna stała się inna nazwa tej choroby a mianowcie „Popcorn Worker’s Lung”. Na chwilę obecną nie istnieje skuteczna metoda leczenia tej choroby i jedynym ratunkiem dla osoby chorej jest przeszczep płuc, w przeciwnym razie dochodzi do całkowitej niewydolności oddechowej i w efekcie śmierci pacjenta. W roku 2005 byłemu pracownikowi firmy Gilster-Mary Lee przyznano $15 mln zadośćuczynienia i był to jeden z wielu procesów sądowych, który skończył się przyznaniem odszkodowania na rzecz byłych pracowników firm używających DA.

W roku 2007 został opisany pierwszy przypadek konsumenta, który zachorował na zarostowe zapalenia oskrzelików, spowodowane przez spożywanie dużej ilości popcornu z mikrofalówki. W 2012 roku Wayne Watson otrzymał 7 milionów dolarów rekompensaty od firmy Gilster-Mary Lee Corporation. Osoba ta spożywała średnio dwie torebki popcornu z dodatkiem diacetylu przez okres 15 lat przed rozpoznaniem choroby. Objawy chorobowe były bardzo podobne do tych opisanych w przypadku pracowników pracujących przy produkcji pożywienia z dodatkiem diacetylu. Zrodziło sie więc naturalne pytanie, czy najpopularniejszy snack jakim jest popcorn a który podgrzewa się w mikrofalówce jest bezpieczny dla konsumenta.

W roku 2007 podobne pytanie zadała Cecile Rose, profesor z Denver’s National Jewish Medical and Research Center. Cecile Rose jest znaną i cenioną lekarką, lauretką takich nagród jak Denver’s Top Doctors 2012 oraz America’s Top Doctors 2012. Po publikacj listu C. Rose agencja Flavor and Extract Manufacturers zdecydowała, iż ilość diacetylu w popcornie powininna być zmniejszona. W „Reuters” z roku 2007 możemy przeczytać, że firma ConAgra Foods, poinformowała opinię publiczną, iż „zaprzestanie w przyszłości dodawania DA” celem ochrony swoich pracowników. Popcorn z dodatkiem DA został wycofany i wprowadzono nowy produkt z innym dodatkiem smakowym w 2007.

W Unii Europejskiej diacetyl jest ciągle dopuszczony jako legalny dodatek smakowy. W roku 2004 Europejski Urząd do spraw Bezpieczeństwa Żywności (EFSA) przebadał różne składniki żywieniowe, między innymi DA i wykazał, że DA jest bezpieczny w użyciu. Mimo wielu kontrowersji diacetyl jest ciągle zaoprobowany przez amerykańska Agencja ds. Żywności i Leków (FDA) jako bezpieczny dodatek do pożywienia, z zastrzeżeniem, iż jego opary mogą być niebezpieczne dla zdrowia.

W roku 2012 badacze pod kierownictwem Dr. Roberta Vince z University of Minnesota, Center for Drug Design dowiedli, że diacetyl może być uwikłany w proces tworzenia amyloidowego ß peptydu. Zaobserwowano, że diacetyl przyspieszał agregacje ß-amyloidu w warunkach in vitro. Skupiska amyloidu nazywane płytkami amyloidowymi, występują w mózgach ludzi chorych na chorobę Alzheimera. Badania naukowe grupy z University of Minnesota , zostały opublikowane w tym samym czasie, kiedy pojawiła się publikacja Stanleya B. Prusinera, laureata nagrody Nobla, która sugeruje, iż ß-amyloid może zachowywać się jak białko prionowe a tym samym może być białkiem infekcyjnym.

DA jest ciągle używany przez przemysł i pracownicy firm spożywczych są narażeni na stały kontakt z tą substancją, co może przyczyniać się do zwielokrotnienia jego toksyczności neurologicznej wraz z upływem czasu.

K.L-K

Powiązane wpisy


Drogi czytelniku, nasza strona internetowa korzysta z plików cookies
Więcej informacji na ten temat znajdziesz tutaj.

Prawa autorskie © 2010-2014 NEWSFix Magazine.
Wszelkie prawa zastrzeżone.

Powrót do góry