Masowe wymieranie pszczół

AKTUALNOŚCI, CIEKAWOSTKI, POLSKA, STYL ŻYCIA, ŚWIAT, ZWIERZĘTA

Już od kilku lat mówi się o groźnym problemie, jakim jest wymieranie pszczół. Z roku na rok zjawisko nasila się. Naukowcy nie mają pewności co jest tego przyczyną. Według niektórych, winne są pestycydy, którymi spryskiwane są rośliny. Przemysł zaprzecza, jakoby ich produkty miały zagrażać życiu zwierząt, ale fakty mówią same za siebie. Pszczelarze mówią, że jeszcze nigdy nie było tak ogromnych strat, jak w ubiegłym roku. Bo mniejsza ilość pszczół, to mniej zapylonych roślin, a co za tym idzie mniejsze zbiory i wyższe ceny.

sxc

sxc

Problem zaczyna być już widoczny w krajach Unii Europejskiej. U nas również odbija się to na gospodarce narodowej. Bo przecież pszczoła jest tak samo odpowiedzialna za obfite i dorodne zbiory, jak słońce i woda. Jeśli owady wyginą, zniknie wiele roślin naszego klimatu, które wymagają zapylania. Na razie pszczoły są sprowadzane na plantacje z innych regionów kraju, ale już w Chinach, gdzie zjawisko jest już bardziej rozpowszechnione, zatrudnia się ludzi do sztucznego zapylania kwiatów… pędzelkami!

W związku z coraz bardziej widocznym problemem, w sobotę 18 maja w Parku Śląskim na Wiosennej Wystawie Kwiatów, odbędzie się konferencja na temat, jak ratować pszczoły. Działacze Greenpeace alarmują, ż niezrównoważone rolnictwo, uprzemysłowienie, likwidacja naturalnych siedlisk, jest dla pszczół zabójcze. Zwierzęta przyzwyczajone do swojego naturalnego siedliska, nie chcą jeść nektaru z innych roślin. To może doprowadzić je do śmierci głodowej. Na konferencji od godziny 12, przedstawiciele organizacji będą uczyć, jak uprawiać miododajne rośliny w domu, bez nawozów sztucznych.

 

Autor: Katarzyna Świerczyńska

Powiązane wpisy


Drogi czytelniku, nasza strona internetowa korzysta z plików cookies
Więcej informacji na ten temat znajdziesz tutaj.

Prawa autorskie © 2010-2014 NEWSFix Magazine.
Wszelkie prawa zastrzeżone.

Powrót do góry