Ocieplanie się klimatu przebiega wolniej, niż się obawiano

AKTUALNOŚCI, NAUKA, POLSKA, ŚWIAT

Międzynarodowy zespół badawczy skorygował zapowiadane wcześniej prognozy zmian klimatu. Naukowcy obliczyli, że w przeciągu najbliższych 50 do 100 lat ocieplenie klimatu Ziemi nie będzie tak duże, jak się spodziewano.

Oslo/Hamburg – nowe badania klimatu donoszą, że globalne ocieplenie w ciągu kilku najbliższych dziesięcioleci nie przebiegnie tak szybko, jak się obawiano. Dokładne wyniki badań zostały zaprezentowane w czasopiśmie ,,Nature Geoscience”. Według Uniwersytetu w Oksfordzie ekstremalne scenariusze o globalnym ociepleniu na najbliższe 100 lat są mało prawdopodobne. Mimo to jednak, nie odwołują alarmu.

stock.xchng

stock.xchng

Badania polegały na analizie wzrostu temperatur na podstawie obecności dwutlenku węgla w atmosferze. Średnia roczna temperatura powinna być zatem od 0.9o  do 2o Celsjusza wyższa niż jest teraz. Te wyniki są znacznie poniżej tych, które w 2007 roku zaprezentowali klimatolodzy ONZ, którzy szacowali, że temperatury wzrosną od 1o do 3o Celsjusza. Wielu badaczy uważa, że wzrost temperatur powyżej 2o miałby niestety poważne konsekwencje dla ludzkości, np. wzrost powodzi, fale upałów lub podnoszenie się poziomu mórz.

Chociaż ilość gazów cieplarnianych w atmosferze wzrasta, nie ma to wielkiego wpływu na ocieplanie się klimatu. Naukowcy tłumaczą, gazy pochłaniane są częściowo przez oceany, ponadto towarzyszy temu spadek aktywności słonecznej. I choć tempo globalnego ocieplenia w ostatnich latach spadło, nadal nie powinniśmy tego zjawiska lekceważyć.

Autor: Monika Łyszczyk

Źródło: http://www.spiegel.de/

Powiązane wpisy

  • Robert

    Wystarczy dzisiaj wyjrzeć za okno… jest koniec maja, a za oknem szaro, deszczowo. Słońca było tyle co kot napłakał. Jedyne co to majówka mi się w miarę udała bo 3 dni miałem słoneczne. Mam nadzieję, że lato będzie ładne. W czerwcu lecimy z żoną do Egiptu ( uparła się na wakacje za granicą w ciepłym kraju więc musiałem iść na kompromis, na szczęście nie kosztują nas one jakoś bardzo dużo), a pod koniec lipca mamy już rezerwację w Gdańsku. Ciekaw jestem czy uda nam się trafić nad naszym morzem na ładną pogodę. Bo o Egipt raczej mogę być spokojny.


Drogi czytelniku, nasza strona internetowa korzysta z plików cookies
Więcej informacji na ten temat znajdziesz tutaj.

Prawa autorskie © 2010-2014 NEWSFix Magazine.
Wszelkie prawa zastrzeżone.

Powrót do góry