Owady zamiast popcornu

AKTUALNOŚCI, CIEKAWOSTKI, PODRÓŻE, STYL ŻYCIA

Większość z nas zwraca coraz bardziej uwagę na zróżnicowanie codziennego menu. Produkty wielozbożowe, niskokaloryczne posiłki bogate w witaminy i minerały, to tylko kilka prostych zasad zdrowego odżywiania. ONZ ma dla nas jeszcze jedną propozycje, jak możemy wzbogacić nasz codzienny jadłospis.

sxc

sxc

Otóż jak wynika z najnowszego raportu ONZ, owady mogą być ciekawym rozwiązaniem w światowej żywności oraz pomagać w walce z niektórymi problemami zdrowotnymi.  Mają na ogół wysokie wartości odżywcze, są bogate w białko, błonnik i zdrowe mikroelementy, takie jak magnez, żelazo, cynk lub fosfor. Na początek, bogatą ofertę przygotowanych na różne sposoby skorpionów lub szarańczy znajdziemy w Azji Południowej, np. w Bangkoku lub  Pekinie.

Gdy zapada zmrok, na najbardziej ruchliwych ulicach pojawiają się wózki wypełnione po brzegi różnego rodzaju owadami. Smażone świerszcze, robaki bambusowe, stonogi lub szarańcza, to tylko kilka propozycji. Zwykle są najpierw smażone w oleju roślinnym, następnie dodatkowo polewane sosem sojowym. ,,Klienci często lubią jeść smażone owady podczas picia piwa, jako zdrowy i egzotyczny zamiennik popcornu lub orzeszków ziemnych.” – mówi jeden ze sprzedawców.

Według ONZ owady są jedzeniem przyszłości i tylko kwestią czasu jest, kiedy będzie je można dostać na każdym krańcu świata. Kto głodny?

Autor: Monika Łyszczyk

Źródło: http://edition.cnn.com/2013/05/17/travel/travel-guide-insects/index.html?hpt=travel_hp_blogroll

Powiązane wpisy


Drogi czytelniku, nasza strona internetowa korzysta z plików cookies
Więcej informacji na ten temat znajdziesz tutaj.

Prawa autorskie © 2010-2014 NEWSFix Magazine.
Wszelkie prawa zastrzeżone.

Powrót do góry