Ciekawe zmiany na polskim rynku pracy

AKTUALNOŚCI, BIZNES, GOSPODARKA, POLSKA

Główny Urząd Statystyczny poinformował, że w kwietniu przeciętne wynagrodzenie w sektorze przedsiębiorstw wzrosło o 3% rok do roku. To wynik lepszy od oczekiwań analityków, które zakładały dynamikę na poziomie 2,2%. Przed miesiącem wynagrodzenia wzrosły o 1,6%. W zeszłym tygodniu GUS poinformował, że w kwietniu inflacja wyniosła 0,8 % rok do roku.

photo: stock.xchng

photo: stock.xchng


Jednocześnie zatrudnienie w sektorze przedsiębiorstw spadło aż o 1%. To więcej niż wynosiły oczekiwania analityków. Te dane dotyczą tylko firm zatrudniających więcej niż 9 pracowników. Jednocześnie resort pracy na początku maja poinformował o spadku stopy bezrobocia do poziomu 14%.

– Oznacza to, że w kwietniu płace rosły średnio szybciej niż ceny dóbr konsumpcyjnych. Średnie realne wynagrodzenie w przedsiębiorstwach wzrosło o prawie 2,2% w stosunku do kwietnia 2012 roku. Choć w skali makro mamy do czynienia z nieznacznym wzrostem funduszu płac, to poprawa raczej nie jest odczuwalna na poziomie zbyt wielu pojedynczych gospodarstw domowych. Kto w kwietniu dostał podwyżkę, ten cieszy się, że inflacja (jeszcze) jej nie przejadła. A kto nie dostał, ten i tak za swoje wynagrodzenie kupi mniej niż rok temu – mówi Krzysztof Kolany, Główny Analityk Bankier.pl.

źródło: bankier.pl

Powiązane wpisy


Drogi czytelniku, nasza strona internetowa korzysta z plików cookies
Więcej informacji na ten temat znajdziesz tutaj.

Prawa autorskie © 2010-2014 NEWSFix Magazine.
Wszelkie prawa zastrzeżone.

Powrót do góry