Czy wizy do USA to już przeszłość?

AKTUALNOŚCI, CIEKAWOSTKI, PODRÓŻE, POLSKA, STYL ŻYCIA, ŚWIAT

Wygląda na to, że american dream zaczyna się powoli spełniać i to, co 20 lat temu było niewyobrażalne, teraz staje się całkiem realne. W nocy z wtorku na środę Komisja Senatu USA przyjęła nową ustawę imigracyjną, w której jest zapis mówiący o zniesieniu wiz dla polskich turystów. Co prawda ustawę czeka jeszcze głosowanie plenarne, ale już dziś wiadomo, że jest popierana przez obie partie.

800px-Flag_of_the_United_States.svg

Jest to ogromny przełom w dyplomatycznych zabiegach, które trwały od lat. Tak, jak inni obywatele Unii Europejskiej będziemy mogli odwiedzać Stany Zjednoczone bez obowiązku posiadania wizy. A umożliwi to 900-stronicowa ustawa liberalizująca przepisy imigracyjne, w której przyjęto bardzo wiele poprawek i zmieniono kryteria programu o ruchu bezwizowym (Visa Waver Program), tak by również nasz kraj mógł dołączyć. W dokumencie pojawia się również zapis o podniesieniu z obecnych 3% do 10% maksymalnego limitu odmów wizowych, którego nie może przekraczać kraj, który ubiega się o włączeniu do wspomnianego programu. Na nasze szczęście – Polska mieści się w tym limicie. Poza tym, ustawa przewiduje utworzenie biometrycznego systemu monitorowania turystów, by zapobiegać nielegalnym przedłużeniom pobytu.

Chyba powoli możemy zacząć się już cieszyć, jednak wszystko będzie jasne, jak tylko poznamy wyniki głosowania plenarnego.

Autor: Monika Łyszczyk

Źródło: RMF,Newsweek

Powiązane wpisy


Drogi czytelniku, nasza strona internetowa korzysta z plików cookies
Więcej informacji na ten temat znajdziesz tutaj.

Prawa autorskie © 2010-2014 NEWSFix Magazine.
Wszelkie prawa zastrzeżone.

Powrót do góry