Nowa technologia po raz kolejny uratowała życie!

AKTUALNOŚCI, CIEKAWOSTKI, GADŻETY, TECHNOLOGIE

W coraz powszechniejszym użyciu są drukarki 3D, znane z tego, że do wydrukowania trójwymiarowego przedmiotu potrzebny jest tylko przestrzenny projekt. Głośnym echcem odbiło się to, że wykorzystywane były do tworzenia (co dziwne działających) karabinów maszynowych. Jednak stosowane są również w celach leczniczych, czy nawet mogą uratować życie.

fotolia

fotolia

Przekonali się o tym rodzice chłopca, Kaiba Gionfriddo, urodzonego 11 października 2011 roku. Po urodzeniu malec miał problemy z oddychaniem, a lekarze stwierdzili u niego tracheobronchomalację, osłabienie krtani i tchawicy, związane z niedorozwojem pierścieni chrzęstnych, co uniemożliwiały mu niemal całkowicie oddychanie. Do momentu, kiedy naukowcy z Uniwersytetu z Michigan postanowili wytworzyć protezę, która miałaby udrażniać tchawicę. Już po 21 dniach chłopiec zaczął oddychać samodzielnie.

Co ważne, proteza jest trzykrotnie tańsza od wykonywanej manualnie. Zaś wraz z rozwojem narządów dziecka, zacznie się rozkładać w organizmie, umożliwiając samodzielną pracę tchawicy.

Autor: Katarzyna Świerczyńska

Powiązane wpisy


Drogi czytelniku, nasza strona internetowa korzysta z plików cookies
Więcej informacji na ten temat znajdziesz tutaj.

Prawa autorskie © 2010-2014 NEWSFix Magazine.
Wszelkie prawa zastrzeżone.

Powrót do góry