66. Festiwal Filmowy w Cannes zakończony, nagrody rozdane

AKTUALNOŚCI, FILM, MEDIA, ROZRYWKA, ŚWIAT

W niedzielę zakończyła się edycja 2013 Festiwalu Filmowego w Cannes. Jury w osobie Stephena Spielberga, Nicole Kidman, Ang Lee i Christopha Waltz’a wybrało najlepsze obrazy spośród wszystkich biorących udział w konkursie. Tym sposobem zwycięzcą został Abdellatif Kechiche z „La Vie d’Adele. Chapitre 1 et 2”. Obok Francuza wyróżniono oficjalnie dwie odtwórczynie głównej roli Adele Exarchopoulos i Leę Seydoux.
cannes_2013
Uhonorowanie sprowadziło się do słownej pochwały kunsztu aktorek, gdyż w przypadku zdobywcy Złotej Palmy, regulamin nie przewiduje dodatkowych nagród. Film jest luźną adaptacją komiksu „Le bleu est une couleur chaude” („Niebieski jest ciepłym kolorem”), narysowanego przez Julie Maroh. Obraz opowiada o życiu Adel i jej miłości do młodej malarki.

Oprócz głównej nagrody, przyznano też Grand Prix. Drugie co do ważności trofeum Cannes, trafiło w ręce braci Coen za „Inside Llewyn Davis”. Obraz osadzono w Greenwich Village, w roku 1961 i wzrastającej muzyce folkowej. Najlepszym reżyserem okazał się Amat Escalante za „Heli”.

Roman Polański też stanął w szranki z innymi konkursowiczami. Niestety jego „Kobieta w Futrze” nie wywalczyła żadnego wyróżnienia.

Autor: Ewa Grześkow

Powiązane wpisy


Drogi czytelniku, nasza strona internetowa korzysta z plików cookies
Więcej informacji na ten temat znajdziesz tutaj.

Prawa autorskie © 2010-2014 NEWSFix Magazine.
Wszelkie prawa zastrzeżone.

Powrót do góry