Czy mamuty powrócą? Pomysł rosyjskich naukowców

AKTUALNOŚCI, NAUKA, ŚWIAT

Jakiś czas temu głośno było o sklonowaniu pierwszych ludzkich komórek. Teraz nadarza się ogromna okazja, aby przywrócić do życia wymarły gatunek, jakim jest mamut. Niedawno rosyjscy naukowcy odnaleźli doskonale zachowane szczątki zwierzęcia po części zamarznięte w lodzie. Badacze z uniwersytetu w Jakucku od razu poprali materiał do badań w postaci krwi, która przetrwała do dnia dzisiejszego w stanie płynnym, a mięśnie nadal mają świeży czerwony kolor. Fakt ten pokazuje, że zwierzę najprawdopodobniej było przystosowane do bardzo niskich temperatur.

fot.Kurzon/cc.3.0

fot.Kurzon/cc.3.0


Naukowcy zdołali już rozszyfrować znaczną część materiału genetycznego, co może być podstawą do planowanego sklonowania zwierzęcia. Istotne jest znalezienie żywych komórek w ciele mamuta. Teraz próbki są badane przez naukowców pod różnymi kątami, także, czy zwierzę nie ma w sobie groźnych bakterii.

Jeśli udałoby się naukowcom sklonować mamuta, byłby to ogromny postęp, który mógłby się przyczynić do przywrócenia wielu wymarłych gatunków.

Autor: Katarzyna Świerczyńska

Źródło:tvp.info/

Powiązane wpisy

  • marcin

    ciesze się z tego powodu chciałbym zobaczyć mamuta na własne oczy fakt czułbym się jak mrówka ale zawsze coś trzymam kciuki ażeby się udało sklonować


Drogi czytelniku, nasza strona internetowa korzysta z plików cookies
Więcej informacji na ten temat znajdziesz tutaj.

Prawa autorskie © 2010-2014 NEWSFix Magazine.
Wszelkie prawa zastrzeżone.

Powrót do góry