Bałtyk coraz czystszy!

AKTUALNOŚCI, PODRÓŻE, POLSKA, STYL ŻYCIA, ŚWIAT

Z roku na rok, a dokładnie od 1990 roku, kiedy rozpoczęto badanie czystości wód w ramach dyrektywy dotyczącej właśnie tej sprawy, jakość wody w kąpieliskach wzrasta. Jak pokazuje najnowszy raport Europejskiej Agencji Ochrony Środowiska aż 94% kąpielisk na terenie Unii Europejskiej spełnia minimalne normy jakości wody. W porównaniu z rokiem poprzednim to ponad 2 % więcej. W Polsce natomiast wysoka jakość wody jest w 78% kąpielisk.

fot. newsfix.pl

fot. newsfix.pl

Dobra wiadomość jest taka, że ponad 2/3 polskich kąpielisk cieszy się najwyższą jakością wód. Niemal wszystkie pozostałe ze swoją jakością wody mieszczą się w minimalnych wymogach. Powinniśmy jednak unikać wschodniej części plaży w Łebie, gdyż to jedyne miejsce, gdzie stwierdzono złą jakość wody.

A jak wygląda sytuacja za granicą? Pod względem czystości wód najwyżej uplasował się Cypr wraz z Luksemburgiem. Tam wszystkie kąpieliska mogą pochwalić się najwyższą jakością wód. Średnią unijną przewyższa jeszcze 8 innych  państw. Wśród nich jest m.in. Malta (97%), ciesząca się dużą popularnością wśród polskich turystów Chorwacja (95%), Grecja (93%), Niemcy (88%) oraz Włochy (85%).

Miejmy nadzieję, że tendencja będzie wzrastała tak długo, aż wszędzie bez obaw będziemy mogli cieszyć się najwyższą jakością wód.

Autor: Monika Łyszczyk

Powiązane wpisy


Drogi czytelniku, nasza strona internetowa korzysta z plików cookies
Więcej informacji na ten temat znajdziesz tutaj.

Prawa autorskie © 2010-2014 NEWSFix Magazine.
Wszelkie prawa zastrzeżone.

Powrót do góry