Kiedy człowiek postawi pierwszy krok na Marsie?

AKTUALNOŚCI, NAUKA, ŚWIAT

Zeszłoroczne lądowanie na Marsie amerykańskiego łazika Curiosity, może dostarczyć zupełnie nowych informacji o Czerwonej Planecie. Naukowcy są już niemal stuprocentowo pewni, że kiedyś znajdowały się tam rzeki. Świadczą o tym między innymi kształty kamieni, które występują w znanych nam środowiskach wodnych oraz doliny i kanały zaobserwowane na powierzchni obiektu. Na razie jednak muszą nam wystarczyć badania, jakie przeprowadziła maszyna. Ta bowiem dokonała również pomiarów, wskazujące na silne promieniowanie rakotwórcze, na które narażeni by byli astronauci.

Photo Credit: Viking Project/mars 1970

Photo Credit: Viking Project/mars 1970

Groziłaby im choroba popromienna, która objawia się już przy przyjęciu 1000 mSv w bardzo krótkim czasie. Dla porównania, ofiary awarii elektrowni w Fukushimie wciągu roku były narażone na 10 mSv. NASA zastrzega, że nawet jeśli znalazłyby się osoby chcące zaryzykować, ta nie zgodzi się na to, dopóki nie stworzy pojazdu przystosowanego do tych warunków.

Statek kosmiczny należałoby uzbroić w lepszą osłonę, która zwiększyłaby koszty podróży, a także ciężar promu, co może być problematyczne w tak długiej podróży.

Autor: Katarzyna Świerczyńska

Źródło:NASA

Powiązane wpisy


Drogi czytelniku, nasza strona internetowa korzysta z plików cookies
Więcej informacji na ten temat znajdziesz tutaj.

Prawa autorskie © 2010-2014 NEWSFix Magazine.
Wszelkie prawa zastrzeżone.

Powrót do góry