Nowe odkrycie może zmienić postrzeganie ewolucji

AKTUALNOŚCI, NAUKA, ŚWIAT

Grupa naukowców z całego świata znalazła najstarszy, jak dotąd, szkielet ssaka z rzędu naczelnych. Odkrycie miało w pobliżu rzeki Jangcy w Chinach. Archicebus achilles, bo tak nazwali do uczeni, dopełnia obrazu naczelnych po rozdzieleniu ich na małpiatki i małpy właściwe. W dodatku znalezisko jest o 7 milionów lat starszy, niż najstarsze znalezione szkielety, spokrewnione z nim. Ciekawostką jest to, że szkielet jest bardziej spokrewniony z ludźmi niż z lemurami, które pochodzą od młodszych naczelnych.

Dr Christopher Beard z Muzeum Historii Naturalnej w Petersburgu uważa, że to odkrycie całkowicie zmieni postrzeganie ewolucji. Archicebus jest najmniejszym jak dotąd znalezionym naczelnym, co dowodzi, że w miarę ewolucji, zmieniały się rozmiary małp oraz jednym z najstarszych, pochodzi bowiem z czasów kiedy ziemię pokrywały lasy tropikalne, czyli sprzed 55 milionów lat.

stock.xchng

stock.xchng

Badania trwały 10 lat, a do ich wykonani trzeba było użyć najnowocześniejszego sprzętu. Szkielet bowiem został odciśnięty między dwoma kawałkami skały.

Autor: Katarzyna Świerczyńska

Źródło: rmf24

Powiązane wpisy


Drogi czytelniku, nasza strona internetowa korzysta z plików cookies
Więcej informacji na ten temat znajdziesz tutaj.

Prawa autorskie © 2010-2014 NEWSFix Magazine.
Wszelkie prawa zastrzeżone.

Powrót do góry