Obrazy słynnego malarza w Muzeum Narodowym w Warszawie

AKTUALNOŚCI, POLSKA, ROZRYWKA, WYDARZENIA KULTURALNE

Po raz pierwszy w Polsce zostaną wystawione obrazy Marka Rothko. Artysta rosyjskiego pochodzenia stał się jednym z najsławniejszych amerykańskich malarzy. Urodził się w Dźwińsku, później wraz z rodzicami emigrował do Stanów Zjednoczonych. Wraz z Jacksonem Pollockiem i Willem de Koonigiem, jest reprezentantem szkoły nowojorskiej. Na samym początku swej kariery zajmował się surrealizmem, nieco później zaczął interesować się abstrakcjonizmem. Jednak najsławniejsze obrazy Rothko przedstawiają nurt zwany color field painting, czyli duże, barwne płaszczyzny. Zajmował się również teorią sztuki. Popełnił samobójstwo w 1970 roku.

450px-Rothko_No_14

Do stolicy przyjechała również córka malarza, która wraz z bratem udostępniła swoje prywatne zbiory dzieł ojca. Wspominała, jak artysta pracował, tworząc swoje dzieła. Prace będzie można zobaczyć od 7 czerwca do 1 września.

Ciekawostką jest to, że zarówno jego obrazy, jak i Jacksona Pollocka, są najdroższymi na świecie. W dodatku nie te, które ukazują warsztat malarza, ale zupełnie abstrakcyjne. A to dlatego, że są praktycznie nie do podrobienia.

Autor: Katarzyna Świerczyńska

Źródło: polskie radio

Powiązane wpisy


Drogi czytelniku, nasza strona internetowa korzysta z plików cookies
Więcej informacji na ten temat znajdziesz tutaj.

Prawa autorskie © 2010-2014 NEWSFix Magazine.
Wszelkie prawa zastrzeżone.

Powrót do góry